statystyki

Mieszkania nie kupuje się za 9,80 zł

autor: Patrycja Dudek20.09.2017, 18:00
blok mieszkanie nieruchomości

Sprawa dotyczyła kobiety, która przekształciła lokatorskie prawo do lokalu w prawo własności, a zaraz potem sprzedała mieszkanieźródło: ShutterStock

Podatniczka odliczyła od przychodu 95 tys. zł. Fiskus się na to nie zgodził i przeliczył koszty na kwotę po denominacji. Wyszło 10 razy mniej.

Wczoraj w tej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny. I orzekł: fiskus nie może przeliczać poniesionych przez podatnika wydatków na nabycie nieruchomości na kwotę po denominacji. Zarazem jednak nie zgodził się z przeliczeniem dokonanym przez podatniczkę.

Sprawa dotyczyła kobiety, która przekształciła lokatorskie prawo do lokalu w prawo własności, a zaraz potem sprzedała mieszkanie. Była więc zobowiązana do zapłaty 19 proc. PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, bo sprzedaż miała miejsce przed upływem pięciu lat od nabycia (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o PIT).

Spór dotyczył tego, jak liczyć koszty podatkowe, o które podatniczka mogła pomniejszyć przychód ze sprzedaży.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane