statystyki

Mieszkania nie kupuje się za 9,80 zł

autor: Patrycja Dudek20.09.2017, 18:00
blok mieszkanie nieruchomości

Sprawa dotyczyła kobiety, która przekształciła lokatorskie prawo do lokalu w prawo własności, a zaraz potem sprzedała mieszkanieźródło: ShutterStock

Podatniczka odliczyła od przychodu 95 tys. zł. Fiskus się na to nie zgodził i przeliczył koszty na kwotę po denominacji. Wyszło 10 razy mniej.

Wczoraj w tej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny. I orzekł: fiskus nie może przeliczać poniesionych przez podatnika wydatków na nabycie nieruchomości na kwotę po denominacji. Zarazem jednak nie zgodził się z przeliczeniem dokonanym przez podatniczkę.

Sprawa dotyczyła kobiety, która przekształciła lokatorskie prawo do lokalu w prawo własności, a zaraz potem sprzedała mieszkanie. Była więc zobowiązana do zapłaty 19 proc. PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, bo sprzedaż miała miejsce przed upływem pięciu lat od nabycia (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o PIT).

Spór dotyczył tego, jak liczyć koszty podatkowe, o które podatniczka mogła pomniejszyć przychód ze sprzedaży.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane