Rząd nie planuje powrotu do niższych stawek podatku od towarów i usług (VAT), poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Nie mamy zamiaru obniżać VAT. Utrzymamy go na poziomie 23%" - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

W czerwcu Morawiecki powiedział ISBnews, że rząd nie prowadzi prac nad powrotem do niższych stawek VAT.

"Skracamy zwroty VAT-u, obecnie jest to około 40 dni. Dla firm budowlanych chcemy, żeby to było poniżej 25 dni" - powiedział także wicepremier podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej komisji.

Reklama

Dodał, że kwota wolna od podatku będzie systematycznie podwyższana.

Zapowiedział także dodatkowe ulgi dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

"Zrobimy te dodatkowe ulgi. Konsultujemy pomysły z resortem pani minister Rafalskiej. Czy będzie wydłużony ten mniejszy ZUS, czy będzie mała działalność gospodarcza - proszę jeszcze chwile poczekać" - powiedział wicepremier.

Na początku września Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaproponowało, żeby okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców wydłużyć o rok, czyli do 3 lat. Projekt nowelizacji skierowany został do konsultacji społecznych. Resort pracy chce, by zmiany weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

W ub. tygodniu Morawiecki powiedział, że podczas posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów omawiane były możliwości przedłużenia okresu niższych składek na ubezpieczenia społeczne dla małych przedsiębiorców, ale nie zapadły w tej sprawie jeszcze żadne decyzje.

W czerwcu wicepremier informował, że w ramach rządu trwają prace, z udziałem także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), których celem jest wypracowanie takich preferencji w zakresie składek na ZUS dla małych przedsiębiorstw, które nie uszczuplą dochodów ZUS. Liczył on, że preferencje takie zostaną wypracowane do końca tego roku.