statystyki

Spłata wierzytelności spadkowej nie jest objęta PIT

autor: Patrycja Dudek12.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 12.09.2017, 08:37
pogrzeb

W skład masy spadkowej wchodziła wierzytelność o zapłatę z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomościźródło: ShutterStock

 Spadkobierca, który odziedziczył prawo do otrzymania zapłaty od dłużnika, nie będzie miał przychodu, gdy już dostanie pieniądze – orzekł WSA w Warszawie.

Sąd wyjaśnił, że w przeciwnym wypadku doszłoby do podwójnego opodatkowania, tj. raz podatkiem od spadków, drugi raz dochodowym, a to byłoby sprzeczne z konstytucją.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który odziedziczył spadek po zmarłej matce. Zgłosił to na czas w urzędzie skarbowym i dzięki temu objęło go zwolnienie z podatku od spadków i darowizn.

W skład masy spadkowej wchodziła wierzytelność o zapłatę z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości. Chodziło o 280 tys. zł, które miała zapłacić ciotka spadkobiercy. Tak się jednak nie stało, bo kobieta również zmarła, a jej majątek wraz z długiem przeszedł na kuzynkę. Ta w 2016 r. spłaciła dług.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane