statystyki

Spłata wierzytelności spadkowej nie jest objęta PIT

autor: Patrycja Dudek12.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 12.09.2017, 08:37
pogrzeb

W skład masy spadkowej wchodziła wierzytelność o zapłatę z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomościźródło: ShutterStock

 Spadkobierca, który odziedziczył prawo do otrzymania zapłaty od dłużnika, nie będzie miał przychodu, gdy już dostanie pieniądze – orzekł WSA w Warszawie.

Sąd wyjaśnił, że w przeciwnym wypadku doszłoby do podwójnego opodatkowania, tj. raz podatkiem od spadków, drugi raz dochodowym, a to byłoby sprzeczne z konstytucją.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który odziedziczył spadek po zmarłej matce. Zgłosił to na czas w urzędzie skarbowym i dzięki temu objęło go zwolnienie z podatku od spadków i darowizn.

W skład masy spadkowej wchodziła wierzytelność o zapłatę z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości. Chodziło o 280 tys. zł, które miała zapłacić ciotka spadkobiercy. Tak się jednak nie stało, bo kobieta również zmarła, a jej majątek wraz z długiem przeszedł na kuzynkę. Ta w 2016 r. spłaciła dług.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane