Ulga na zakup kasy tylko raz w życiu

autor: Łukasz Zalewski11.09.2017, 17:00
Ustawa o VAT przewiduje dofinansowanie jedynie nabycia kasy rejestrującej na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (czyli pierwszych kas).

Ustawa o VAT przewiduje dofinansowanie jedynie nabycia kasy rejestrującej na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (czyli pierwszych kas).źródło: ShutterStock

Podatnik, który dostał zwrot wydatku na zakup kasy fiskalnej, nie może liczyć na to ponownie, gdy po latach znów uruchomi działalność gospodarczą – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2000 r. założyła firmę. Nabyła wtedy kasę fiskalną i skorzystała z ulgi. Po roku jednak zlikwidowała działalność.

W 2104 r. uruchomiła ją ponownie, w innym zakresie. Znów musiała kupić kasę fiskalną i w związku z tym wystąpiła do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot części kwoty wydanej na zakup urządzenia. Domagała się 700 zł, bo tyle wynosi obecnie limit.

Uważała, że ulga jej przysługuje, bo – jak argumentowała – poprzednim razem przestała być podatnikiem w 2001 r., gdy obowiązywała jeszcze stara ustawa o VAT z 1993 r. Od tamtej pory minęło już kilkanaście lat. Podatnikiem stała się ponownie dopiero w 2014 r., gdy obowiązywała już nowa ustawa o VAT (z 2004 r.). Kobieta tłumaczyła, że dopiero wtedy mogła zastosować ulgę wynikającą z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT. Wcześniej takiej możliwości nigdy nie miała.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane