statystyki

Ulga na zakup kasy tylko raz w życiu

autor: Łukasz Zalewski11.09.2017, 17:00
Ustawa o VAT przewiduje dofinansowanie jedynie nabycia kasy rejestrującej na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (czyli pierwszych kas).

Ustawa o VAT przewiduje dofinansowanie jedynie nabycia kasy rejestrującej na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (czyli pierwszych kas).źródło: ShutterStock

Podatnik, który dostał zwrot wydatku na zakup kasy fiskalnej, nie może liczyć na to ponownie, gdy po latach znów uruchomi działalność gospodarczą – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2000 r. założyła firmę. Nabyła wtedy kasę fiskalną i skorzystała z ulgi. Po roku jednak zlikwidowała działalność.

W 2104 r. uruchomiła ją ponownie, w innym zakresie. Znów musiała kupić kasę fiskalną i w związku z tym wystąpiła do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot części kwoty wydanej na zakup urządzenia. Domagała się 700 zł, bo tyle wynosi obecnie limit.

Uważała, że ulga jej przysługuje, bo – jak argumentowała – poprzednim razem przestała być podatnikiem w 2001 r., gdy obowiązywała jeszcze stara ustawa o VAT z 1993 r. Od tamtej pory minęło już kilkanaście lat. Podatnikiem stała się ponownie dopiero w 2014 r., gdy obowiązywała już nowa ustawa o VAT (z 2004 r.). Kobieta tłumaczyła, że dopiero wtedy mogła zastosować ulgę wynikającą z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT. Wcześniej takiej możliwości nigdy nie miała.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane