PIT
Stypendia wypłacane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej będą wolne od daniny – przypomniało Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie.
Nowa agencja rozpocznie działalność od 1 października 2017 r. na podstawie ustawy z 7 lipca br. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1530). Ma się ona zajmować zarówno podnoszeniem jakości oferty edukacyjnej polskich uczelni, jak i ich promocją za granicą.
W tym celu agencja będzie aktywnie wspierać studentów, doktorantów, pracowników naukowych i dydaktycznych. Ma ułatwiać im kształcenie oraz pracę w ośrodkach akademickich poza granicami Polski. Jej zadaniem będzie też zachęcanie zagranicznych naukowców i studentów do pracy lub podjęcia nauki w naszym kraju.
Zgodnie z ustawą agencja będzie wypłacać stypendia m.in. osobom, które będą nauczać języka polskiego za granicą oraz pracującym tam naukowcom.
Pieniądze te będą zwolnione od podatku, zgodnie z nowo dodanym art. 21 ust. 1 pkt 39a ustawy o PIT. Równolegle uchylony zostanie art. 21 ust. 1 pkt 40d ustawy o PIT, który zwalniał środki przyznane z dotychczasowych rządowych programów na pokrycie kosztów rekrutacyjnych, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń przy okazji kształcenia się na zagranicznych uczelniach.
Pełną ofertę programową NAWA przedstawi w 2018 r. Wówczas rozpocznie się również rekrutacja do programów. ⒸⓅ