statystyki

NSA: VAT nie może być opodatkowany PIT-em

autor: Łukasz Zalewski06.09.2017, 07:33; Aktualizacja: 06.09.2017, 10:16
Sprawa dotyczyła komandytariusza w spółce komandytowej, który był zarazem współwłaścicielem znaków towarowych oraz praw ochronnych do tych znaków.

Sprawa dotyczyła komandytariusza w spółce komandytowej, który był zarazem współwłaścicielem znaków towarowych oraz praw ochronnych do tych znaków.źródło: ShutterStock

Kwota podatku od towarów i usług nie jest przychodem dla podatnika, który wnosi znak towarowy do spółki w zamian za jej udziały – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła komandytariusza w spółce komandytowej, który był zarazem współwłaścicielem znaków towarowych oraz praw ochronnych do tych znaków. Zamierzał je wnieść do spółki, podobnie jak drugi współwłaściciel.

Podatnik dostał już interpretacje potwierdzające, że wniesienie znaków towarowych jest opodatkowane i że musi wystawić na spółkę fakturę z wykazanym VAT. Spółka zaś wypłaci mu kwotę będącą równowartością tego podatku.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy wartość podatku wykazanego na fakturze będzie przychodem dla komandytariusza. Podatnik uważał, że VAT nie może być jego przychodem. Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że pieniądze przekazane przez spółkę wspólnikom nie mają de facto charakteru podatku w rozumieniu art. 6 ordynacji podatkowej. Nie jest to bowiem nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, nałożone w drodze ustawy. Wspólnicy otrzymają równowartość VAT na podstawie ustaleń ze spółką w zakresie rozliczenia wniesionego wkładu niepieniężnego – zwrócił uwagę organ. Stwierdził zatem, że równowartość VAT będzie przychodem komandytariusza.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2017-09-06 11:15) Zgłoś naruszenie 30

    ale za to VAT-em należy okładać np podatek akcyzowy i inne daniny (art 29a ustawy o VAT) a zę VAT to podatek od Towarów i Usług to trapi mnie pytanie : akcyza to towar czy usługa ( bo że danina to wiem)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane