statystyki

Darmowe koncerty bez obawy o daninę

autor: Patrycja Dudek06.09.2017, 07:33; Aktualizacja: 06.09.2017, 10:15
Spór powstał w związku z nowelizacją ustawy o VAT, która od 2016 r. wprowadziła obowiązek stosowania prewspółczynnika.

Spór powstał w związku z nowelizacją ustawy o VAT, która od 2016 r. wprowadziła obowiązek stosowania prewspółczynnika.źródło: ShutterStock

Orkiestra, która organizuje niebiletowane występy publiczne, nie musi stosować niekorzystnego dla niej prewspółczynnika – orzekł WSA w Warszawie.

Spór powstał w związku z nowelizacją ustawy o VAT, która od 2016 r. wprowadziła obowiązek stosowania prewspółczynnika. Ograniczyło to możliwość odliczenia podatku naliczonego, gdy zakupy służą działalności mieszanej, a więc zarówno gospodarczej (opodatkowanej bądź zwolnionej z VAT), jak i innej niż gospodarcza.

W świetle rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r. (Dz.U. poz. 2193) obowiązek wyliczania prewspółczynnika mają także samorządowe i państwowe instytucje kultury. Powstało więc pytanie, czy organizując np. bezpłatne widowiska, instytucje te świadczą działalność inną niż gospodarcza i w związku z tym odliczą mniej VAT.

Przed 2016 r. nie było z tym problemu. Czynności nieopodatkowane nie wpływały bowiem na zakres prawa do odliczenia podatku. Pod uwagę brano bowiem tylko czynności opodatkowane oraz działalność zwolnioną z VAT.

Wątpliwości po wejściu w życie prewspółczynnika nabrała orkiestra symfoniczna, która oprócz odpłatnego koncertowania i sprzedaży płyt organizowała także niebiletowane występy plenerowe.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane