statystyki

Darmowe koncerty bez obawy o daninę

autor: Patrycja Dudek06.09.2017, 07:33; Aktualizacja: 06.09.2017, 10:15
Spór powstał w związku z nowelizacją ustawy o VAT, która od 2016 r. wprowadziła obowiązek stosowania prewspółczynnika.

Spór powstał w związku z nowelizacją ustawy o VAT, która od 2016 r. wprowadziła obowiązek stosowania prewspółczynnika.źródło: ShutterStock

Orkiestra, która organizuje niebiletowane występy publiczne, nie musi stosować niekorzystnego dla niej prewspółczynnika – orzekł WSA w Warszawie.

Spór powstał w związku z nowelizacją ustawy o VAT, która od 2016 r. wprowadziła obowiązek stosowania prewspółczynnika. Ograniczyło to możliwość odliczenia podatku naliczonego, gdy zakupy służą działalności mieszanej, a więc zarówno gospodarczej (opodatkowanej bądź zwolnionej z VAT), jak i innej niż gospodarcza.

W świetle rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r. (Dz.U. poz. 2193) obowiązek wyliczania prewspółczynnika mają także samorządowe i państwowe instytucje kultury. Powstało więc pytanie, czy organizując np. bezpłatne widowiska, instytucje te świadczą działalność inną niż gospodarcza i w związku z tym odliczą mniej VAT.

Przed 2016 r. nie było z tym problemu. Czynności nieopodatkowane nie wpływały bowiem na zakres prawa do odliczenia podatku. Pod uwagę brano bowiem tylko czynności opodatkowane oraz działalność zwolnioną z VAT.

Wątpliwości po wejściu w życie prewspółczynnika nabrała orkiestra symfoniczna, która oprócz odpłatnego koncertowania i sprzedaży płyt organizowała także niebiletowane występy plenerowe.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane