statystyki

Jak ewidencjonować opakowania zwrotne z kaucją

autor: Marek Barowicz04.09.2017, 08:35; Aktualizacja: 04.09.2017, 09:29
Regulacje nie zawierają ograniczeń w zakresie długości terminu zwrotu opakowań.

Regulacje nie zawierają ograniczeń w zakresie długości terminu zwrotu opakowań.źródło: ShutterStock

Jesteśmy firmą zajmującą się zakupem i sprzedażą towarów w kaucjonowanych opakowaniach zwrotnych. Jak należy rozliczyć transakcje związane z kaucjonowanymi opakowaniami zwrotnymi w podatku VAT oraz w jaki sposób ująć je w ewidencji księgowej?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi opakowaniem jest wyrób, w tym o charakterze bezzwrotnym, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych. Opakowanie stanowi element związany z wyrobem, zabezpieczający jego wartość użytkową oraz pozwalający na jego reklamę i identyfikację w ofercie asortymentowej.

Ze względu na możliwość powtórnego wykorzystania, opakowania można zakwalifikować do opakowań:

- zwrotnych, nadających się do powtórnego użycia w procesie wytwórczym (stanowią je opakowania jednostkowe, kaucjonowane lub podlegające skupowi, po ich opróżnieniu),

- bezzwrotnych, nienadających się do powtórnego użycia (stanowią zazwyczaj odpad podlegający likwidacji).

Regulacje nie zawierają ograniczeń w zakresie długości terminu zwrotu opakowań. Może on być w zasadzie dowolny (np. miesięczny, kwartalny). Pamiętać jednak należy, że ustalenie zbyt odległego terminu zwrotu opakowań (np. kilkuletniego) może spowodować, iż organy podatkowe uznają takie opakowania za bezzwrotne (po tak długim okresie opakowania tracą bowiem swoją wartość użytkową).

VAT


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane