statystyki

Temat miesiąca: Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych

autor: Tomasz Krywan04.09.2017, 09:40; Aktualizacja: 04.09.2017, 09:47
Przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują możliwość jednorazowej amortyzacji niektórych środków trwałych.

Przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują możliwość jednorazowej amortyzacji niektórych środków trwałych.źródło: ShutterStock

Podatnicy sami mogą wybrać przepisy, na podstawie których zaliczą w koszty kupione maszyny.

Przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują możliwość jednorazowej amortyzacji niektórych środków trwałych. Do 11 sierpnia 2017 r. było to możliwe w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy jednorazowo mogły być amortyzowane środki trwałe (oraz wartości niematerialne i prawne) o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł. Po drugie, gdy niektóre środki trwałe amortyzowali podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą lub mali podatnicy.

Od niedawna, tj. od 12 sierpnia 2017 r., jednorazowo amortyzowane mogą być również fabrycznie nowe środki trwałe zaliczane do grup 3–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (tj. maszyny i urządzenia). Możliwość taka nie dotyczy nieruchomości i środków transportu. Wysokość odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć w roku podatkowym 100 tys. zł, a wartość inwestycji w środek trwały powinna wynosić co najmniej 10 tys. zł. Dopuszcza się uwzględnienie w limicie 10 tys. zł wartości kilku środków trwałych, przy czym wartość każdego z nich musi przekraczać 3,5 tys. zł. Co istotne, możliwość ta dotyczy również fabrycznie nowych środków trwałych nabytych już od 1 stycznia 2017 r.

Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych fabrycznie nowych środków trwałych podatnicy mogą dokonywać (i zaliczać do podatkowych kosztów uzyskania przychodów) w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W praktyce często fabrycznie nowe środki trwałe nabywane są  przez podatników rozpoczynających w roku podatkowym prowadzenie działalności gospodarczej oraz przez małych podatników, a więc w przypadkach, gdy uprawnienie do jednorazowej amortyzacji przysługiwać może również na podstawie art. 22k ust. 7–13 ustawy o PIT oraz art. 16k ust. 7–13 ustawy o CIT. Wówczas podatnicy mogą sami wybrać przepisy, na podstawie których jednorazowo zamortyzują środek trwały, przy czym w stosunku do danego środka trwałego jednorazowego odpisu amortyzacyjnego można dokonywać tylko na podstawie jednego z tych rozwiązań.

100 tys. zł wynosi roczny limit jednorazowej amortyzacji nowych środków trwałych

Trzy grupy środków

Jednorazowo się amortyzuje:

Podstawa prawna

środki trwałe o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł

art. 22f ust. 3 ustawy o PIT

art. 16f ust. 3 ustawy o CIT

środki trwałe nabywane przez podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej oraz małych podatników

art. 22k ust. 7–13 ustawy o PIT

art. 16k ust. 7–13 ustawy o CIT

fabrycznie nowe środki trwałe

art. 22k ust. 14–21 ustawy o PIT

art. 16k ust. 14–21 ustawy o CIT

Gdy wartość zakupu nie przekracza 3500 zł

Na podstawie art. 22f ust. 3 ustawy o PIT oraz art. 16f ust. 3 ustawy o CIT podatnicy podatku dochodowego mogą jednorazowo amortyzować środki trwałe (jak również wartości niematerialne i prawne), których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na podstawie tych przepisów podatnicy mogą dokonywać w miesiącu oddania środka trwałego (względnie wartości niematerialnej i prawnej) do używania albo w miesiącu następnym.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane