statystyki

Fiskus puka do Eurocash. Kolejne kłopoty giełdowej spółki

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Otto28.08.2017, 18:00
Skąd problemy? Audyt wykazał, że Eurocash w latach 2013–2017 został nieświadomie wciągnięty w proceder tzw. karuzeli podatkowej

Skąd problemy? Audyt wykazał, że Eurocash w latach 2013–2017 został nieświadomie wciągnięty w proceder tzw. karuzeli podatkowejźródło: ShutterStock

Właściciel marek Delikatesy Centrum, ABC, Groszek czy Lewiatan został nieświadomie wciągnięty w tzw. karuzelę VAT – powiadomiła spółka w komunikacie giełdowym.

Teraz fiskus może zażądać od spółki dopłaty podatku w wysokości 121,5 mln zł. Już dziś wpłaciła ona tytułem zabezpieczenia ponad 95 mln zł na rachunek bankowy Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu.

Eurocash w komunikacie zapewnia, że podatkowe kłopoty nie wpłyną na ciągłość prowadzenia jej działalności czy też wypłacanie dywidend. Potwierdził to także przedstawiciel spółki w rozmowie z DGP. Nie oznacza to jednak, że sprawa nie jest poważna. Problemy z fiskusem odbiją się bowiem negatywnie na wyniku finansowym firmy (wpływ na zysk netto to 114,4 mln zł, czyli – 0,82 zł za akcję, a na skonsolidowany dług netto 95,7 mln zł).

– Na koniec czerwca wskaźnik zadłużenia netto kształtował się na poziomie 1,1x znormalizowana EBITDA. Kwota, jaką wpłaciliśmy do urzędu skarbowego, będzie widoczna w rachunku przepływów pieniężnych za III kwartał. Jeśli uwzględnilibyśmy tę płatność już na koniec II kwartału, to wskaźnik zadłużenia netto do raportowanej EBITDA wzrósłby do 1,8x. Byłby zatem na bezpiecznym poziomie – uspokaja Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

Spółka kontynuuje również audyt swoich rozliczeń VAT. Istniała obawa, że nieprawidłowości dotknęły także innych podmiotów w całej grupie kapitałowej. Jednak jak podkreślają analitycy Domu Maklerskiego PBS, prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest małe, bo zbadano już 90 proc. wszystkich wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane