statystyki

Fiskus puka do Eurocash. Kolejne kłopoty giełdowej spółki

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Otto28.08.2017, 18:00
Skąd problemy? Audyt wykazał, że Eurocash w latach 2013–2017 został nieświadomie wciągnięty w proceder tzw. karuzeli podatkowej

Skąd problemy? Audyt wykazał, że Eurocash w latach 2013–2017 został nieświadomie wciągnięty w proceder tzw. karuzeli podatkowejźródło: ShutterStock

Właściciel marek Delikatesy Centrum, ABC, Groszek czy Lewiatan został nieświadomie wciągnięty w tzw. karuzelę VAT – powiadomiła spółka w komunikacie giełdowym.

Teraz fiskus może zażądać od spółki dopłaty podatku w wysokości 121,5 mln zł. Już dziś wpłaciła ona tytułem zabezpieczenia ponad 95 mln zł na rachunek bankowy Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu.

Eurocash w komunikacie zapewnia, że podatkowe kłopoty nie wpłyną na ciągłość prowadzenia jej działalności czy też wypłacanie dywidend. Potwierdził to także przedstawiciel spółki w rozmowie z DGP. Nie oznacza to jednak, że sprawa nie jest poważna. Problemy z fiskusem odbiją się bowiem negatywnie na wyniku finansowym firmy (wpływ na zysk netto to 114,4 mln zł, czyli – 0,82 zł za akcję, a na skonsolidowany dług netto 95,7 mln zł).

– Na koniec czerwca wskaźnik zadłużenia netto kształtował się na poziomie 1,1x znormalizowana EBITDA. Kwota, jaką wpłaciliśmy do urzędu skarbowego, będzie widoczna w rachunku przepływów pieniężnych za III kwartał. Jeśli uwzględnilibyśmy tę płatność już na koniec II kwartału, to wskaźnik zadłużenia netto do raportowanej EBITDA wzrósłby do 1,8x. Byłby zatem na bezpiecznym poziomie – uspokaja Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

Spółka kontynuuje również audyt swoich rozliczeń VAT. Istniała obawa, że nieprawidłowości dotknęły także innych podmiotów w całej grupie kapitałowej. Jednak jak podkreślają analitycy Domu Maklerskiego PBS, prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest małe, bo zbadano już 90 proc. wszystkich wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane