statystyki

System tropienia karuzel podatkowych rozkręca się z opóźnieniem

autor: Marek Chądzyński25.05.2017, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2017, 08:50
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

STIR to system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, za pomocą którego będzie można analizować przepływy pieniędzy w systemie bankowym pod kątem przestępczości skarbowej.źródło: ShutterStock

STIR, wskazujący podejrzanych o kradzież VAT, być może zacznie działać pod koniec roku.

STIR to system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, za pomocą którego będzie można analizować przepływy pieniędzy w systemie bankowym pod kątem przestępczości skarbowej. System ma przetwarzać dane z przelewów bankowych, które dostarczą mu banki i SKOK-i. Na ich podstawie będzie wyliczać wskaźniki ryzyka dla poszczególnych właścicieli rachunków. STIR będzie tropił przede wszystkim transakcje charakterystyczne dla działania karuzel podatkowych. Jeśli podany przez niego wskaźnik będzie odpowiednio wysoki, wówczas służby skarbowe będą brały właściciela rachunku pod lupę, mogąc zablokować mu konto (nawet na trzy miesiące) – tak, by uniemożliwić ucieczkę z pieniędzmi.

Pierwotnie MF planowało, że system zacznie działać już w czerwcu tego roku. Wiadomo jednak, że nie da się tego terminu dotrzymać. Projekt ustawy zaprezentowany przez resort pod koniec marca trzeba było bowiem radykalnie zmienić. Systemem nie będzie zarządzać należąca do banków Krajowa Izba Rozliczeniowa, jak pierwotnie wymyśliło MF, ale szef Krajowej Administracji Skarbowej. To efekt krytyki podczas konsultacji w rządzie. Duży opór – m.in. w kancelarii premiera – wywoływał właśnie pomysł oddania systemu prywatnej KIR. W nowej wersji ustawy będzie ona jedynie pośrednikiem między bankami a STIR w przekazywaniu danych o przelewach.

– Wzięliśmy pod uwagę zastrzeżenia, które pojawiły się w konsultacjach. Przeniesienie analizy do KAS nie wydłuży procesu identyfikowania ryzyka – tłumaczy Filip Świtała, dyrektor departamentu systemu podatkowego MF.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane