Nie wszystkie transakcje w łańcuchu dostaw są z preferencją

autor: Kacper Sołoniewicz22.08.2017, 07:35; Aktualizacja: 22.08.2017, 08:08
podatki, rachunki, dokumenty

Chodzi o opodatkowanie transakcji łańcuchowych, czyli takich, w których ten sam towar jest przedmiotem kolejnych dostaw, lecz faktycznie jego przemieszczenie następuje tylko pomiędzy pierwszym z dostawców a finalnym nabywcą.źródło: ShutterStock

Podatnik nie ma prawa do stawki 0 proc. VAT, gdy sprzedany przez niego towar fizycznie opuści terytorium kraju dopiero na skutek kolejnej dostawy, dokonanej przez odbiorcę na rzecz podmiotów z innych państw unijnych – orzekł TSUE.

Chodzi o opodatkowanie transakcji łańcuchowych, czyli takich, w których ten sam towar jest przedmiotem kolejnych dostaw, lecz faktycznie jego przemieszczenie następuje tylko pomiędzy pierwszym z dostawców a finalnym nabywcą. Problem dotyczy w szczególności transakcji o charakterze międzynarodowym, gdy odbiorcy znajdują się na terytorium dwóch lub więcej państw, a towar jest przemieszczany pomiędzy dwoma państwami.

Litewska spółka Toridas, której dotyczy wyrok, sprzedawała mrożone ryby najpierw spółce Megalain mającej siedzibę w Estonii i tam zarejestrowanej dla celów VAT. W umowie o współpracy Megalain zobowiązywał się, że w ciągu 30 dni wywiezie kupiony towar poza terytorium Litwy.

Megalain nie wywoził go jednak do Estonii, ale odsprzedawał od razu do innych państw Unii Europejskiej, w tym Danii, Niemiec i Polski. Po dostarczeniu towaru do końcowych nabywców Megalain przekazywał Toridas dokumenty potwierdzające wywiezienie towarów poza terytorium Litwy.

Na ich podstawie Toridas przyjął, że przysługuje mu prawo do zerowej stawki VAT. Nie zgodziły się z tym organy litewskiej administracji podatkowej. Stwierdziły, że dostawa dokonana przez Toridas była dostawą krajową, bo towary były wywożone z terytorium Litwy dopiero w wyniku dostaw dokonanych przez Megalain na rzecz odbiorców z państw trzecich.

Gdy sprawa trafiła do sądu administracyjnego w Wilnie, ten skierował pytanie prejudycjalne do TSUE.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane