statystyki

Firma może odzyskać podatek z paragonów

autor: Łukasz Zalewski08.08.2017, 19:00
WSA wskazał, że korektę można uwzględnić za okres, w którym nieprawidłowość zostanie udokumentowana.

WSA wskazał, że korektę można uwzględnić za okres, w którym nieprawidłowość zostanie udokumentowana.źródło: ShutterStock

Podatnik, który od usługi na rzecz konsumenta naliczył zbyt duży podatek, może go skorygować, jeśli prowadzi odrębną ewidencję oraz ma dowody potwierdzające zdarzenie będące przyczyną korekty – uznał WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej park rozrywki. Odwiedzający płacą za wstęp cenę powiększoną o VAT, co jest dokumentowane paragonami. Początkowo spółka naliczała 23 proc. podatku, ale później uzyskała interpretację, z której wynikało, że jej usługi są objęte 8-proc. VAT. W związku z tym chciała skorygować i odzyskać podatek nadpłacony w poprzednich latach.

Wskazała, że co prawda nie ma przepisów, które przewidują możliwość skorygowania sprzedaży i podatku należnego, gdy usługi są świadczone konsumentom, ale nic nie stoi temu na przeszkodzie. Argumentowała, że skoro kasa fiskalna nie pozwala na skorygowanie danych zapisanych w pamięci fiskalnej, to należy zrobić korektę na podstawie odrębnej, specjalnie w tym celu prowadzonej ewidencji. A następnie złożyć korekty deklaracji VAT za miesiące, w których zawyżony został podatek należny.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2017-08-09 07:52) Zgłoś naruszenie 10

    I pewnie zwrócą różnicę klientom od których ten VAT pobrali w ramach opłaty..?? Przecież jako płatnik jedynie przekazywała podatek naliczony klientom do Skarbu Państwa. Teraz chce zagarnąć część bezpodstawnie naliczoną.?? Poraża pokrętność i obłuda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane