statystyki

Firma może odzyskać podatek z paragonów

autor: Łukasz Zalewski08.08.2017, 19:00
WSA wskazał, że korektę można uwzględnić za okres, w którym nieprawidłowość zostanie udokumentowana.

WSA wskazał, że korektę można uwzględnić za okres, w którym nieprawidłowość zostanie udokumentowana.źródło: ShutterStock

Podatnik, który od usługi na rzecz konsumenta naliczył zbyt duży podatek, może go skorygować, jeśli prowadzi odrębną ewidencję oraz ma dowody potwierdzające zdarzenie będące przyczyną korekty – uznał WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej park rozrywki. Odwiedzający płacą za wstęp cenę powiększoną o VAT, co jest dokumentowane paragonami. Początkowo spółka naliczała 23 proc. podatku, ale później uzyskała interpretację, z której wynikało, że jej usługi są objęte 8-proc. VAT. W związku z tym chciała skorygować i odzyskać podatek nadpłacony w poprzednich latach.

Wskazała, że co prawda nie ma przepisów, które przewidują możliwość skorygowania sprzedaży i podatku należnego, gdy usługi są świadczone konsumentom, ale nic nie stoi temu na przeszkodzie. Argumentowała, że skoro kasa fiskalna nie pozwala na skorygowanie danych zapisanych w pamięci fiskalnej, to należy zrobić korektę na podstawie odrębnej, specjalnie w tym celu prowadzonej ewidencji. A następnie złożyć korekty deklaracji VAT za miesiące, w których zawyżony został podatek należny.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2017-08-09 07:52) Zgłoś naruszenie 10

    I pewnie zwrócą różnicę klientom od których ten VAT pobrali w ramach opłaty..?? Przecież jako płatnik jedynie przekazywała podatek naliczony klientom do Skarbu Państwa. Teraz chce zagarnąć część bezpodstawnie naliczoną.?? Poraża pokrętność i obłuda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane