statystyki

NSA nie zmienia zdania w sprawie wypłat dla odchodzących pracowników

autor: Patrycja Dudek08.08.2017, 07:15; Aktualizacja: 08.08.2017, 09:11
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Wypłaty w ramach PDO były odprawamiźródło: ShutterStock

Odprawy wypłacane w ramach programów dobrowolnych odejść nie są odszkodowaniami za bezprawne działania pracodawców, tylko zapłatą za zgodne z prawem rozwiązanie umowy na podstawie porozumienia – orzekł NSA w czterech wyrokach.

W dwóch innych sprawach podatnicy sami wycofali skargi kasacyjne. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny orzekł tak samo w wyrokach z 1 grudnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 1701/16), 24 listopada 2016 r. (sygn. akt II FSK 1920/16) i 26 października 2016 r. (sygn. akt II FSK 1861/16). Można więc mówić o niekorzystnej dla byłych pracowników linii orzeczniczej.

Problem powstał na skutek nowelizacji ustawy o PIT, która od 4 października 2014 r. (Dz.U. poz. 1328) rozszerzyła m.in. katalog źródeł dochodów zwolnionych z podatku dochodowego. Z jednej strony art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT zwalnia z podatku odszkodowania oraz zadośćuczynienia, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych, opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w kodeksie pracy. Z drugiej strony w lit. b tego samego przepisu zapisano, że zwolnienie nie dotyczy odpraw pieniężnych, które zostały wypłacone na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane