statystyki

NSA nie zmienia zdania w sprawie wypłat dla odchodzących pracowników

autor: Patrycja Dudek08.08.2017, 07:15; Aktualizacja: 08.08.2017, 09:11
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Wypłaty w ramach PDO były odprawamiźródło: ShutterStock

Odprawy wypłacane w ramach programów dobrowolnych odejść nie są odszkodowaniami za bezprawne działania pracodawców, tylko zapłatą za zgodne z prawem rozwiązanie umowy na podstawie porozumienia – orzekł NSA w czterech wyrokach.

W dwóch innych sprawach podatnicy sami wycofali skargi kasacyjne. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny orzekł tak samo w wyrokach z 1 grudnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 1701/16), 24 listopada 2016 r. (sygn. akt II FSK 1920/16) i 26 października 2016 r. (sygn. akt II FSK 1861/16). Można więc mówić o niekorzystnej dla byłych pracowników linii orzeczniczej.

Problem powstał na skutek nowelizacji ustawy o PIT, która od 4 października 2014 r. (Dz.U. poz. 1328) rozszerzyła m.in. katalog źródeł dochodów zwolnionych z podatku dochodowego. Z jednej strony art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT zwalnia z podatku odszkodowania oraz zadośćuczynienia, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych, opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w kodeksie pracy. Z drugiej strony w lit. b tego samego przepisu zapisano, że zwolnienie nie dotyczy odpraw pieniężnych, które zostały wypłacone na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane