statystyki

Resort finansów domyka kolejne furtki w PIT i CIT

autor: Łukasz Zalewski07.08.2017, 08:37; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:46
podatki

W Wielkiej Brytanii rozdzielenie na dochody z zysków kapitałowych i z działalności gospodarczej służy obniżaniu obciążeń podatkowych przez przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

- Obawiam się, że po wydzieleniu w podatku dochodowym od osób prawnych dwóch źródeł przychodów kolejnym krokiem rządu będzie chęć obłożenia ich różnymi stawkami - mówi dr Karolina Tetłak.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, zawierający wiele zmian przeciwdziałających optymalizacjom podatkowym, ale nie tylko. Które zmiany najbardziej uderzą w podatników i dlaczego?

Moim zdaniem intencją ustawodawcy nie było uderzenie w jakąkolwiek grupę podatników, a wyeliminowanie nieścisłości oraz rozwiązań pozwalających nie płacić podatku. Chodzi też o zmiany dotyczące przepisów, które były niejasne i różnie interpretowane.

A co ze zmianą polegającą na wydzieleniu w CIT dwóch źródeł przychodów? Czy ona nie uderzy po kieszeni spółek?

Ta propozycja może mieć wpływ na wysokość obciążeń podatkowych. Biorąc pod uwagę doświadczenia brytyjskie, nie jestem jednak zwolenniczką tego rodzaju podziałów. W Wielkiej Brytanii rozdzielenie na dochody z zysków kapitałowych i z działalności gospodarczej służy obniżaniu obciążeń podatkowych przez przedsiębiorców. De facto są tam jednak dwa odrębne podatki, obłożone różnymi stawkami. Natomiast projekt MF nie dzieli CIT na dwie daniny, przy czym nie zaproponował też podwyższenia stawek. Celem było uszczelnienie systemu podatkowego.

To dlaczego ta propozycja się pani nie podoba?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane