statystyki

Banki i SKOK-i mogą już przekazywać dane o nierezydentach

autor: Mariusz Szulc31.07.2017, 07:52; Aktualizacja: 31.07.2017, 10:09

Opublikowany został wzór formularza, według którego instytucje finansowe w Polsce będą przesyłać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej dane o rachunkach obcokrajowców.

Po raz pierwszy zrobią to do końca sierpnia br. Taki obowiązek nałożyła na nie ustawa z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz.U. z 2017 r. poz. 648), potocznie zwana z ang. ustawą CRS. Najważniejszym jej praktycznym skutkiem jest to, że rezydenci ponad 100 krajów świata nie ukryją już majątku zgromadzonego na rachunkach w Polsce.

Podobne przepisy wprowadzane są sukcesywnie za granicą, co oznacza, że przed fiskusem nie ukryją swoich zagranicznych rachunków także nasi obywatele.

Instytucje finansowe, w tym banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, będą kontrolowane z przestrzegania ustawy CRS. Najważniejszym ich obowiązkiem jest identyfikacja wszystkich nowych klientów pod kątem ich podatkowej rezydencji (czy rozliczają się z fiskusem np. w Holandii, czy w Belgii itp.). Jeśli na skutek takiej weryfikacji okaże się, że rachunek w polskiej instytucji finansowej należy do rezydenta jednego z ponad 100 państw, to dane o jego saldzie będą musiały być przekazane szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane