statystyki

Banki i SKOK-i mogą już przekazywać dane o nierezydentach

autor: Mariusz Szulc31.07.2017, 07:52; Aktualizacja: 31.07.2017, 10:09

Opublikowany został wzór formularza, według którego instytucje finansowe w Polsce będą przesyłać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej dane o rachunkach obcokrajowców.

Po raz pierwszy zrobią to do końca sierpnia br. Taki obowiązek nałożyła na nie ustawa z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz.U. z 2017 r. poz. 648), potocznie zwana z ang. ustawą CRS. Najważniejszym jej praktycznym skutkiem jest to, że rezydenci ponad 100 krajów świata nie ukryją już majątku zgromadzonego na rachunkach w Polsce.

Podobne przepisy wprowadzane są sukcesywnie za granicą, co oznacza, że przed fiskusem nie ukryją swoich zagranicznych rachunków także nasi obywatele.

Instytucje finansowe, w tym banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, będą kontrolowane z przestrzegania ustawy CRS. Najważniejszym ich obowiązkiem jest identyfikacja wszystkich nowych klientów pod kątem ich podatkowej rezydencji (czy rozliczają się z fiskusem np. w Holandii, czy w Belgii itp.). Jeśli na skutek takiej weryfikacji okaże się, że rachunek w polskiej instytucji finansowej należy do rezydenta jednego z ponad 100 państw, to dane o jego saldzie będą musiały być przekazane szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane