PODATKI
Podatnicy wystawiający w internecie nowe telefony i tablety nie mogą się rozliczać w procedurze VAT marża, w przeciwnym razie powstanie u nich zaległość podatkowa – napisało wczoraj Ministerstwo Finansów w komunikacie.
Resort, monitorując sieć, zauważył, że taką praktykę stosują najczęściej sprzedawcy elektroniki korzystający z popularnych platform aukcyjnych.
To kolejny już komunikat ministerstwa. Tydzień wcześniej zwróciło się ono do kelnerów. Przypomniało, że placówki gastronomiczne powinny ewidencjonować swoje usługi w kasie fiskalnej. A kelner, który obsługuje klienta, powinien wydrukować z kasy paragon fiskalny i wydać go osobie uiszczającej rachunek. Ma taki obowiązek niezależnie od tego, czy ten zostanie 0 to poproszony, czy nie.
Teraz MF tłumaczy, kiedy można stosować procedurę VAT marża. W przypadku elektroniki może ona dotyczyć tylko towaru kupionego jako używany i zakup ten nie był opodatkowany VAT przez dostawcę. – Zazwyczaj w procedurze VAT marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami – wyjaśnia resort. I dodaje, że zastosowanie tej procedury do nowych towarów może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania, co skutkuje zaległościami podatkowymi.
Dlatego też ci, którzy stosują nieprawidłową praktykę, w najbliższym czasie mogą dostać od fiskusa e-maila (z adresu: jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl) lub SMS z powiadomieniem opatrzonym podpisem „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków”.
To mają być pisma informacyjne, nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, ich zadaniem będzie skłonienie podatników do weryfikacji prawidłowości rozliczeń VAT.
Resort prosi, aby wszelkie pytania i wątpliwości, a także wyjaśnienia, kierować bezpośrednio do swoich urzędów skarbowych. ⒸⓅ