statystyki

Gruza: Pomożemy uczciwym płatnikom [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki26.07.2017, 07:47; Aktualizacja: 26.07.2017, 08:26
Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Osoby, które szybciej zapłacą VAT, otrzymają rodzaj rabatu w wysokości zobowiązania podatkowego. Chcemy też wykluczyć lub utrudnić stosowanie agresywnej optymalizacji - mówi Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Kiedy wejdzie w życie split payment? Były plany, by stało się to od 1 stycznia, ale banki twierdzą, że to nierealne, bo nie są w stanie technicznie wdrożyć pomysłu.

Jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami sektora bankowego na ten temat. Przyjmiemy datę możliwie pewną i szybką. Chcemy, by weszło w życie na początku przyszłego roku.

Zastrzeżenia banków odbiera pan jako wynikające z autentycznych problemów czy to próba wywalczenia czegoś w ustawie, np. opłat za otwieranie rachunków split payment?

Uważamy, że banki zgłaszają obiektywne trudności związane z projektem o takim zasięgu, znaczeniu i skomplikowaniu. Naszą intencją jest, by podatnik, który ma podejrzenie co do uczciwości swojego kontrahenta i w związku z tym chce zapłacić w podzielonej płatności, nie ponosił za to wyższych opłat niż za przelew tradycyjny. Takie mamy założenie, może sformułowanie w ustawie wymaga korekt, ale chcemy trzymać się tej zasady.

Mimo podziału przelewów na dwa strumienie przedsiębiorca miałby nie ponieść wyższych opłat niż dziś.

Tak. Chodzi o to, by decyzja, czy będzie rozliczał się jak dotychczas, czy przez split payment, nie była determinowana dodatkowymi kosztami, które mogłyby być zaporowe, zwłaszcza dla małego i średniego biznesu. To postulat nie tylko słuszny, ale także realny do spełnienia.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane