statystyki

Fiskus popsuł radość Playa z giełdowego debiutu

autor: Mariusz Szulc12.07.2017, 07:31; Aktualizacja: 12.07.2017, 07:38
kontrola, praca

Przedmiotem zainteresowania fiskusa są przede wszystkim transakcje realizowane przez Play z nieistniejącą już cypryjską spółką zależną Play Brand Management Limitedźródło: ShutterStock

 Znany operator komórkowy Play wchodzi na warszawską giełdę i przestrzega inwestorów przed swoimi problemami z urzędem skarbowym. Liczy się z tym, że fiskus może zakwestionować amortyzację znaków towarowych. 

Ostrzeżenie znalazło się w prospekcie emisyjnym spółki. Na stronie 41. spółka poinformowała, że obecnie toczą się w niej dwa postępowania sprawdzające prawidłowość rozliczeń w CIT w latach 2012––2013. Jak poinformował Play, obie kontrole powinny zostać zakończone do końca lipca br., chyba że urzędnicy fiskusa zdecydują o ich dalszym przedłużeniu.

Przedmiotem zainteresowania fiskusa są przede wszystkim transakcje realizowane przez Play z nieistniejącą już cypryjską spółką zależną Play Brand Management Limited. Polska spółka miała wnosić do zagranicznych podmiotów swoje znaki towarowe, co było dla niej o tyle korzystne, że zgodnie z art. 16b ustawy o CIT znaków nie może amortyzować ten, kto je wytworzył. Natomiast ten, kto je nabył, ma taką możliwość. Dlatego jednym z często stosowanych rozwiązań jest np. wniesienie takiego znaku do zagranicznego podmiotu zależnego, który z kolei udziela licencji (bądź sublicencji) na jego dalsze używanie. Wynagrodzenie, które płaci za to polska, spółka może być przy tym zaliczone do jej kosztów podatkowych.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane