MF przed TSUE. Pokerowa rozgrywka nierozstrzygnięta

autor: Łukasz Zalewski10.07.2017, 09:25; Aktualizacja: 10.07.2017, 10:23
Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że grę w brydża w Anglii należy uznać za sport. Stanowisko TSUE można odnieść do pokera sportowego w Polsce.

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że grę w brydża w Anglii należy uznać za sport. Stanowisko TSUE można odnieść do pokera sportowego w Polsce.źródło: ShutterStock

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości uznał, że grę w brydża w Anglii należy uznać za sport. Na polskim gruncie rozważania te można by odnieść do pokera sportowego. Jednak resort finansów, jakby uprzedzając ten wyrok, od 1 kwietnia br. zaliczył pokera do gier hazardowych podlegających opodatkowaniu. To jednak nie koniec batalii.

Swoją korzystną dla Angielskiego Związku Brydża opinię rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 14 czerwca (sygn. C-90/16). Chodzi o spór między związkiem a brytyjskim fiskusem o to, czy gra w brydża jest sportem. Związek organizuje bowiem turnieje brydżowe i pobiera opłaty od ich uczestników. Opłata ta jest w Wielkiej Brytanii opodatkowana. Angielski Związek Brydża twierdzi jednak, że powinna być zwolniona z podatku. A to zależy od tego, czy brydż uznajemy za sport, czy nie. Wyrok w tej sprawie wyda TSUE, ale zwykle jego orzeczenia są zbieżne z opiniami rzeczników generalnych. Można się więc spodziewać korzystnego rozstrzygnięcia dla angielskiego związku.

Gra o pieniądze

Wyrok TSUE może też mieć znaczenie dla polskich podatników. Jak wyjaśnia Marcin Szymocha, doradca podatkowy i dyrektor Oddziału Śląskiego Instytutu Studiów Podatkowych, wyrok dotyczący brydża może mieć zastosowanie również do innych gier w karty, w szczególności pokera. Orzeczenie to w Polsce będzie miało jednak zastosowanie ograniczone do pokera sportowego, uważają eksperci. Dlaczego?

Artur Gątowski, radca prawny w kancelarii PwC Legal, oraz Grzegorz Kuś, menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC, tłumaczą, że zgodnie z ustawą o grach hazardowych, za takie uważa się m.in. gry losowe i gry w karty. – O ile w odniesieniu do gier losowych dla ich zaklasyfikowania jako gier hazardowych istotny jest element losowości (rozumiany jako zależność wyniku gry od przypadku), o tyle za gry w karty uważa się „gry black jack, poker i baccarat, jeżeli są rozgrywane o nagrody pieniężne lub rzeczowe” – tłumaczą eksperci. A zatem, zdaniem Artura Gątowskiego i Grzegorza Kusia, nawet w wypadku uznania gry w pokera za sport (co wydaje się bardziej wątpliwe niż w przypadku gry w brydża ze względu na większą zależność wyników pokera od przypadku i relatywnie mniejszy wpływ umiejętności gracza na wynik), jeżeli dana rozgrywka pokera będzie toczyła się o nagrody pieniężne lub rzeczowe, będzie dalej spełniała ustawową definicję gry w karty według polskich przepisów, a w konsekwencji będzie stanowiła grę hazardową i podlegała rygorom ustawy.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane