statystyki

VAT: Dostawa już przy zakupie żetonu

autor: Patrycja Dudek29.06.2017, 07:08; Aktualizacja: 29.06.2017, 08:07
Spór w tej sprawie toczyła spółka, która zamierzała sprzedawać napoje za pośrednictwem automatów.

Spór w tej sprawie toczyła spółka, która zamierzała sprzedawać napoje za pośrednictwem automatów.źródło: ShutterStock

Firma, która sprzedaje żetony do konkretnych automatów z napojami, odnotowuje sprzedaż już w chwili wydania krążka – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia Hieronim Sęk wyjaśnił, że jeśli żetony wymienia się na konkretne produkty o ustalonej cenie i podatku VAT, to dostawa towaru następuje już w chwili wydania żetonu. Jeśli jednak można go przeznaczyć na dowolny produkt, to sprzedaż ma miejsce dopiero w momencie wrzucenia do automatu. Przypomniał, że w takim kierunku idą zmiany w dyrektywie o VAT, które wejdą w życie w 2019 r.

Spór w tej sprawie toczyła spółka, która zamierzała sprzedawać napoje za pośrednictwem automatów. Zasada była prosta: klient miał kupować w kasie żeton na konkretną grupę produktów w tej samej cenie i o tej samej stawce VAT, a następnie wymienić go w automacie na napój. Mógł to zrobić w dowolnej chwili, niekoniecznie od razu. Sprzedaż żetonów była ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Spółka uważała, że z chwilą jego wydania dochodzi do sprzedaży samego napoju.

Fiskus był innego zdania. Stwierdził, że sprzedaż ma miejsce dopiero w chwili wrzucenia żetonu do automatu i wydania napoju. – Jeśli maszyna nie ewidencjonuje dnia wydania, to wtedy cała sprzedaż będzie miała miejsce ostatniego dnia miesiąca, gdy żetony będą wyjmowane z automatu – stwierdził organ.

Nie zgodził się z tym WSA w Rzeszowie. Stwierdził, że nikt nie kupuje żetonu dla samego nabycia krążka, tylko po to, żeby kupić napój. Samo pobranie go z automatu jest natomiast czynnością techniczną. – Zapłata jest natomiast zapłatą za napój, a nie za żeton – wyjaśnił.


Pozostało jeszcze 19% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane