statystyki

VAT: Dostawa już przy zakupie żetonu

autor: Patrycja Dudek29.06.2017, 07:08; Aktualizacja: 29.06.2017, 08:07
Spór w tej sprawie toczyła spółka, która zamierzała sprzedawać napoje za pośrednictwem automatów.

Spór w tej sprawie toczyła spółka, która zamierzała sprzedawać napoje za pośrednictwem automatów.źródło: ShutterStock

Firma, która sprzedaje żetony do konkretnych automatów z napojami, odnotowuje sprzedaż już w chwili wydania krążka – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia Hieronim Sęk wyjaśnił, że jeśli żetony wymienia się na konkretne produkty o ustalonej cenie i podatku VAT, to dostawa towaru następuje już w chwili wydania żetonu. Jeśli jednak można go przeznaczyć na dowolny produkt, to sprzedaż ma miejsce dopiero w momencie wrzucenia do automatu. Przypomniał, że w takim kierunku idą zmiany w dyrektywie o VAT, które wejdą w życie w 2019 r.

Spór w tej sprawie toczyła spółka, która zamierzała sprzedawać napoje za pośrednictwem automatów. Zasada była prosta: klient miał kupować w kasie żeton na konkretną grupę produktów w tej samej cenie i o tej samej stawce VAT, a następnie wymienić go w automacie na napój. Mógł to zrobić w dowolnej chwili, niekoniecznie od razu. Sprzedaż żetonów była ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Spółka uważała, że z chwilą jego wydania dochodzi do sprzedaży samego napoju.

Fiskus był innego zdania. Stwierdził, że sprzedaż ma miejsce dopiero w chwili wrzucenia żetonu do automatu i wydania napoju. – Jeśli maszyna nie ewidencjonuje dnia wydania, to wtedy cała sprzedaż będzie miała miejsce ostatniego dnia miesiąca, gdy żetony będą wyjmowane z automatu – stwierdził organ.

Nie zgodził się z tym WSA w Rzeszowie. Stwierdził, że nikt nie kupuje żetonu dla samego nabycia krążka, tylko po to, żeby kupić napój. Samo pobranie go z automatu jest natomiast czynnością techniczną. – Zapłata jest natomiast zapłatą za napój, a nie za żeton – wyjaśnił.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane