statystyki

Jourová: Brudne pieniądze trudniejsze do wyprania

26.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 26.06.2017, 08:24
euro, pieniądze, monety

Dziś w całej Unii wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.źródło: ShutterStock

Skuteczniejsza walka z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu ma dla mnie, jako europejskiej komisarz ds. sprawiedliwości, zasadnicze znaczenie. To kwestia bezpieczeństwa, a także sprawiedliwości.

Brak przejrzystości ułatwia przestępcom finansowanie działalności terrorystycznej. Zbyt liberalne przepisy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy umożliwiają oszustom podatkowym dyskretne wprowadzanie z powrotem do obrotu gospodarczego „zaoszczędzonych” kwot. Z kolei utrata przychodów przez rządy powoduje, że nie są one w stanie dokonać niezbędnych inwestycji w infrastrukturę i edukację lub mogą się zdecydować na nakładanie większych podatków na uczciwych obywateli. Dokumenty panamskie udowodniły już, jak duże straty ponosi gospodarka europejska na skutek uchylania się od płacenia podatków.

Kiedy przestępcy piorą pieniądze zdobyte na przykład dzięki przemytowi narkotyków, „czyszczą je”, aby usunąć wszelkie ślady ich nielegalnego pochodzenia. Choć trudno jest ocenić skalę tego procederu, niektóre dane szacunkowe wskazują, że pranie pieniędzy powoduje co roku utratę 2–5 proc. globalnego PKB. Ponadto organizacje przestępcze i terrorystyczne potrzebują tych pieniędzy, by podtrzymać swoją działalność, werbować nowych członków oraz by przygotowywać akty terrorystyczne i ich dokonywać. Ukrócenie procederu prania pieniędzy powstrzyma przestępców przed planowaniem nielegalnych działań.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane