statystyki

Wyższy VAT na wodę z butelki zgodny z prawem UE

autor: Patrycja Dudek26.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 26.06.2017, 10:02
woda

Gdyby przeciętny konsument nie dostrzegał między nimi istotnych różnic, to nie zaopatrywałby się w wodę butelkowaną, tylko korzystałby wyłącznie z tej dostarczanej wodociągiem.źródło: ShutterStock

Woda butelkowana i z kranu to dwa różne produkty i dlatego podatek na nie może być inny – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak wyjaśniła sędzia Izabela Najda-Osowska, gdyby przeciętny konsument nie dostrzegał między nimi istotnych różnic, to nie zaopatrywałby się w wodę butelkowaną, tylko korzystałby wyłącznie z tej dostarczanej wodociągiem.

Spór w tej sprawie toczyła stacja benzynowa. W jej asortymencie znajdowała się butelkowana woda źródlana i mineralna. Firma doliczała do jej ceny 23 proc. VAT (kierując się symbolem klasyfikacji PKWiU 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”).

Uważała jednak, że woda w butelkach powinna być traktowana jak „Woda w postaci naturalnej” (PKWiU 36.00.1), której dostawa jest objęta obniżoną, 8-procentową stawką VAT. Tłumaczyła, że obydwa produkty są podobne. Przedstawiała nawet raport o czystości wody z wodociągów w różnych częściach Polski. Przekonywała, że woda z wodociągów może śmiało konkurować z tą z butelki.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane