statystyki

Wyższy VAT na wodę z butelki zgodny z prawem UE

autor: Patrycja Dudek26.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 26.06.2017, 10:02
woda

Gdyby przeciętny konsument nie dostrzegał między nimi istotnych różnic, to nie zaopatrywałby się w wodę butelkowaną, tylko korzystałby wyłącznie z tej dostarczanej wodociągiem.źródło: ShutterStock

Woda butelkowana i z kranu to dwa różne produkty i dlatego podatek na nie może być inny – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak wyjaśniła sędzia Izabela Najda-Osowska, gdyby przeciętny konsument nie dostrzegał między nimi istotnych różnic, to nie zaopatrywałby się w wodę butelkowaną, tylko korzystałby wyłącznie z tej dostarczanej wodociągiem.

Spór w tej sprawie toczyła stacja benzynowa. W jej asortymencie znajdowała się butelkowana woda źródlana i mineralna. Firma doliczała do jej ceny 23 proc. VAT (kierując się symbolem klasyfikacji PKWiU 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”).

Uważała jednak, że woda w butelkach powinna być traktowana jak „Woda w postaci naturalnej” (PKWiU 36.00.1), której dostawa jest objęta obniżoną, 8-procentową stawką VAT. Tłumaczyła, że obydwa produkty są podobne. Przedstawiała nawet raport o czystości wody z wodociągów w różnych częściach Polski. Przekonywała, że woda z wodociągów może śmiało konkurować z tą z butelki.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane