statystyki

Gminy płacą słone rachunki za zamieszanie z odliczaniem VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska21.06.2017, 08:01; Aktualizacja: 21.06.2017, 09:10
Ukazało się właśnie uzasadnienie precedensowego wyroku, w którym NSA orzekł: „Brzmienie art. 207 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest jednoznaczne.

Ukazało się właśnie uzasadnienie precedensowego wyroku, w którym NSA orzekł: „Brzmienie art. 207 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest jednoznaczne.źródło: ShutterStock

Samorząd, który odliczył podatek pokryty wcześniej ze środków unijnych, musi zwrócić dofinansowanie w tym zakresie i to łącznie z odsetkami. Tego zdania jest już nie tylko MF, ale i sąd kasacyjny.

Ukazało się właśnie uzasadnienie precedensowego wyroku, w którym NSA orzekł: „Brzmienie art. 207 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest jednoznaczne. Beneficjent, który poprzez swoje działania (uzyskanie zwrotu podatku VAT), doprowadza do pobrania dofinansowania nienależnie, musi liczyć się z konsekwencjami w postaci obowiązku zwrotu otrzymanych środków, i to wraz z odsetkami, które liczone są od dnia przekazania tych środków” (sygn. akt GSK 4503/16).

Dla gmin to zła wiadomość. Muszą zapłacić odsetki jak od zaległości podatkowych, mimo że stały się ofiarami niejasnego prawa i zmiennych jego interpretacji.

Karuzela wykładni

Początkowo gminy, ubiegając się o unijne dofinansowanie również w części dotyczącej VAT, kierowały się m.in. wyrokiem NSA z 18 grudnia 2011 r. (sygn. akt I FSK 1369/10). Wynikało z niego, że samorządowy zakład budżetowy jest podatnikiem VAT odrębnym od jednostki samorządu terytorialnego, która go utworzyła.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane