statystyki

Gminy płacą słone rachunki za zamieszanie z odliczaniem VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska21.06.2017, 08:01; Aktualizacja: 21.06.2017, 09:10
Ukazało się właśnie uzasadnienie precedensowego wyroku, w którym NSA orzekł: „Brzmienie art. 207 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest jednoznaczne.

Ukazało się właśnie uzasadnienie precedensowego wyroku, w którym NSA orzekł: „Brzmienie art. 207 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest jednoznaczne.źródło: ShutterStock

Samorząd, który odliczył podatek pokryty wcześniej ze środków unijnych, musi zwrócić dofinansowanie w tym zakresie i to łącznie z odsetkami. Tego zdania jest już nie tylko MF, ale i sąd kasacyjny.

Ukazało się właśnie uzasadnienie precedensowego wyroku, w którym NSA orzekł: „Brzmienie art. 207 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest jednoznaczne. Beneficjent, który poprzez swoje działania (uzyskanie zwrotu podatku VAT), doprowadza do pobrania dofinansowania nienależnie, musi liczyć się z konsekwencjami w postaci obowiązku zwrotu otrzymanych środków, i to wraz z odsetkami, które liczone są od dnia przekazania tych środków” (sygn. akt GSK 4503/16).

Dla gmin to zła wiadomość. Muszą zapłacić odsetki jak od zaległości podatkowych, mimo że stały się ofiarami niejasnego prawa i zmiennych jego interpretacji.

Karuzela wykładni

Początkowo gminy, ubiegając się o unijne dofinansowanie również w części dotyczącej VAT, kierowały się m.in. wyrokiem NSA z 18 grudnia 2011 r. (sygn. akt I FSK 1369/10). Wynikało z niego, że samorządowy zakład budżetowy jest podatnikiem VAT odrębnym od jednostki samorządu terytorialnego, która go utworzyła.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane