Wypłata z polisy bez podatku, ale cesja wierzytelności już tak

autor: Patrycja Dudek21.06.2017, 18:00
kalkulator, tabela, podatki

To ważny wyrok dla podatników, którzy nie chcą czekać na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela i decydują się sprzedać swoje roszczenie względem niego firmie skupującej tego rodzaju wierzytelności.źródło: ShutterStock

Kto sprzeda swoje roszczenie względem ubezpieczyciela, ten nie skorzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

To ważny wyrok dla podatników, którzy nie chcą czekać na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela i decydują się sprzedać swoje roszczenie względem niego firmie skupującej tego rodzaju wierzytelności. W ten sposób zyskają na czasie i zaoszczędzą sobie prawnej mitręgi (często sądowej), ale otrzymaną kwotą muszą się podzielić z fiskusem.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciło się centrum odszkodowań zajmujące się właśnie skupowaniem od osób fizycznych wierzytelności z tytułu roszczeń o wypłatę odszkodowań. Chodziło głównie o odszkodowania komunikacyjne wypłacane z OC sprawcy wypadku. Centrum przejmuje roszczenia do tych odszkodowań w drodze odpłatnej cesji.

Uważało, że od wypłacanych klientom kwot nie powinno potrącać podatku dochodowego, bo są one objęte zwolnieniem zapisanym w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z daniny kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych.

Firma przekonywała, że co prawda kwoty wypłaca ona, a nie ubezpieczyciel, ale – jak twierdziła – celem ustawodawcy było zwolnienie kwot wypłacanych osobie poszkodowanej i nie ma znaczenia, kto i w jaki sposób tego dokonuje. Liczy się to, że pieniądze są przeznaczane na pokrycie szkody. Zwolnienie obejmuje więc wszystkie wypłaty pozostające w związku z poniesieniem szkody.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane