statystyki

Bez związku z budynkiem w Polsce nie ma polskiego VAT

autor: Mariusz Szulc19.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 19.06.2017, 10:00
VAT kalkulator podatki

VAT kalkulator podatkiźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który na zlecenie zagranicznego kontrahenta zmodernizuje ciąg technologiczny, luźno tylko związany z fabrycznym gruntem, nie zapłaci podatku w naszym kraju – orzekł białostocki WSA.

Chodziło o podatnika zajmującego się świadczeniem profesjonalnych usług montażowych. W 2016 r. włoska firma zleciła mu zmodernizowanie ciągu technologicznego do produkcji papierosów w jednej z jej polskich fabryk. Przedsiębiorca usługę wykonał. Sądził, że skoro miała ona związek z polską nieruchomością, to powinna być opodatkowana w Polsce.

Przyznał jednak, że ciąg technologiczny do produkcji papierosów nie jest i nie będzie częścią składową polskiej nieruchomości, bo w każdej chwili może być zdemontowany i przeniesiony w inne miejsce. Nie jest też trwale związany z fabrycznym gruntem, a jedynie przymocowany do niego metalowymi kotwami. Okazało się to istotne.

Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że art. 28e ustawy o VAT, zgodnie z którym podatek od usługi związanej z nieruchomością powinien być rozliczony w miejscu jej położenia, wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim usługa musi być przyporządkowana do konkretnej, możliwej do zlokalizowania nieruchomości, a związek między wykonanym świadczeniem, a nieruchomością musi być ścisły i bezpośredni. Skoro ciąg technologiczny nie jest i nie będzie częścią składową polskiej nieruchomości, to miejscem świadczenia usługi nie będzie Polska, tylko kraj, w którym usługobiorca ma siedzibę – stwierdził dyrektor izby, wskazując jako podstawę prawną art. 28b ustawy o VAT.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane