statystyki

Bez związku z budynkiem w Polsce nie ma polskiego VAT

autor: Mariusz Szulc19.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 19.06.2017, 10:00
VAT kalkulator podatki

VAT kalkulator podatkiźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który na zlecenie zagranicznego kontrahenta zmodernizuje ciąg technologiczny, luźno tylko związany z fabrycznym gruntem, nie zapłaci podatku w naszym kraju – orzekł białostocki WSA.

Chodziło o podatnika zajmującego się świadczeniem profesjonalnych usług montażowych. W 2016 r. włoska firma zleciła mu zmodernizowanie ciągu technologicznego do produkcji papierosów w jednej z jej polskich fabryk. Przedsiębiorca usługę wykonał. Sądził, że skoro miała ona związek z polską nieruchomością, to powinna być opodatkowana w Polsce.

Przyznał jednak, że ciąg technologiczny do produkcji papierosów nie jest i nie będzie częścią składową polskiej nieruchomości, bo w każdej chwili może być zdemontowany i przeniesiony w inne miejsce. Nie jest też trwale związany z fabrycznym gruntem, a jedynie przymocowany do niego metalowymi kotwami. Okazało się to istotne.

Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że art. 28e ustawy o VAT, zgodnie z którym podatek od usługi związanej z nieruchomością powinien być rozliczony w miejscu jej położenia, wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim usługa musi być przyporządkowana do konkretnej, możliwej do zlokalizowania nieruchomości, a związek między wykonanym świadczeniem, a nieruchomością musi być ścisły i bezpośredni. Skoro ciąg technologiczny nie jest i nie będzie częścią składową polskiej nieruchomości, to miejscem świadczenia usługi nie będzie Polska, tylko kraj, w którym usługobiorca ma siedzibę – stwierdził dyrektor izby, wskazując jako podstawę prawną art. 28b ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane