statystyki

Przeszkody prawne bez wpływu na stawkę podatku

autor: Łukasz Zalewski31.05.2017, 07:14; Aktualizacja: 31.05.2017, 08:09
Chodziło o spółkę wodno-kanalizacyjną, będącą użytkownikiem wieczystym gruntów należących do gminy. Przy ujęciach wody, którą spółka dostarcza użytkownikom, została ustalona strefa ochrony bezpośredniej, czyli ogrodzony pas terenu.

Chodziło o spółkę wodno-kanalizacyjną, będącą użytkownikiem wieczystym gruntów należących do gminy. Przy ujęciach wody, którą spółka dostarcza użytkownikom, została ustalona strefa ochrony bezpośredniej, czyli ogrodzony pas terenu.źródło: ShutterStock

Grunty będące w posiadaniu przedsiębiorstwa, na których ustanowiono strefę chroniącą ujęcia wody, są objęte najwyższą stawką podatku od nieruchomości jako zajęte na prowadzenie działalności i z nią związane – uznał NSA.

Chodziło o spółkę wodno-kanalizacyjną, będącą użytkownikiem wieczystym gruntów należących do gminy. Przy ujęciach wody, którą spółka dostarcza użytkownikom, została ustalona strefa ochrony bezpośredniej, czyli ogrodzony pas terenu. Spółka nie może prowadzić na nim działalności. W ewidencji gruntów i budynków teren ten został oznaczony jako lasy, użytki rolne, tereny różne, drogi, nieużytki, tereny zadrzewione i zakrzewione oraz rowy. Spółka uważała, że skoro faktycznie nie korzysta z tych gruntów, to nie można ich uznać za zajęte na prowadzenie działalności ani z nią związane. Jest to też niemożliwe ze względów technicznych – przekonywała.

Przed 2016 r. w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych istniał przepis, który pozwalał na wyłączenie nieruchomości z opodatkowania, jeśli na przeszkodzie stały tzw. względy techniczne.

Burmistrz gminy uznał jednak, że grunty należące do strefy ochrony ujęć wody są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej i są z nią związane. W związku z tym zażądał podatku według najwyższej stawki.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane