statystyki

Przeszkody prawne bez wpływu na stawkę podatku

autor: Łukasz Zalewski31.05.2017, 07:14; Aktualizacja: 31.05.2017, 08:09
Chodziło o spółkę wodno-kanalizacyjną, będącą użytkownikiem wieczystym gruntów należących do gminy. Przy ujęciach wody, którą spółka dostarcza użytkownikom, została ustalona strefa ochrony bezpośredniej, czyli ogrodzony pas terenu.

Chodziło o spółkę wodno-kanalizacyjną, będącą użytkownikiem wieczystym gruntów należących do gminy. Przy ujęciach wody, którą spółka dostarcza użytkownikom, została ustalona strefa ochrony bezpośredniej, czyli ogrodzony pas terenu.źródło: ShutterStock

Grunty będące w posiadaniu przedsiębiorstwa, na których ustanowiono strefę chroniącą ujęcia wody, są objęte najwyższą stawką podatku od nieruchomości jako zajęte na prowadzenie działalności i z nią związane – uznał NSA.

Chodziło o spółkę wodno-kanalizacyjną, będącą użytkownikiem wieczystym gruntów należących do gminy. Przy ujęciach wody, którą spółka dostarcza użytkownikom, została ustalona strefa ochrony bezpośredniej, czyli ogrodzony pas terenu. Spółka nie może prowadzić na nim działalności. W ewidencji gruntów i budynków teren ten został oznaczony jako lasy, użytki rolne, tereny różne, drogi, nieużytki, tereny zadrzewione i zakrzewione oraz rowy. Spółka uważała, że skoro faktycznie nie korzysta z tych gruntów, to nie można ich uznać za zajęte na prowadzenie działalności ani z nią związane. Jest to też niemożliwe ze względów technicznych – przekonywała.

Przed 2016 r. w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych istniał przepis, który pozwalał na wyłączenie nieruchomości z opodatkowania, jeśli na przeszkodzie stały tzw. względy techniczne.

Burmistrz gminy uznał jednak, że grunty należące do strefy ochrony ujęć wody są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej i są z nią związane. W związku z tym zażądał podatku według najwyższej stawki.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane