statystyki

Wójt może zaniechać pobrania podatku w określonych sytuacjach

autor: Not. AR31.05.2017, 18:00
Wszelkie kwestie związane z podatkiem rolnym reguluje odrębna ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 617).

Wszelkie kwestie związane z podatkiem rolnym reguluje odrębna ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 617).źródło: ShutterStock

Kilku rolników poniosło spore straty, bo dziki zniszczyły im uprawy kukurydzy. Czy kierownik jednostki samorządowej może zwolnić ich z płacenia podatku rolnego?

Bartosz Bator adwokat z kancelarii adwokackiej BBP

Bartosz Bator adwokat z kancelarii adwokackiej BBP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wszelkie kwestie związane z podatkiem rolnym reguluje odrębna ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 617). Opodatkowaniu nim podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Szczegółowe reguły ustalania wysokości podatku określają przepisy ustawy, m.in. art. 4. Z kolei stosownie do art. 6a ust. 4a ustawy organem podatkowym właściwym w sprawach podatku rolnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Ustawa daje też pewne kompetencje radzie gminy.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, o którym mowa w ustawie z 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 333 i 915), jako organ podatkowy może przyznać podatnikowi ulgę w podatku rolnym przez zaniechanie jego ustalenia albo poboru w całości lub w części, w wysokości zależnej od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym. Ulgę przyznaje się za ten rok podatkowy, w którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Jeżeli stało się to po zapłaceniu podatku za dany rok, ulgę stosuje się w następnym roku podatkowym.


Pozostało jeszcze 16% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane