statystyki

Posiadanie auta to za mało do skorzystania z ulgi

autor: Patrycja Dudek09.05.2017, 16:00
Sąd wyjaśnił, że choć przepisy nie nakładają obowiązku udokumentowania wydatków na dojazd, to podatnik musi się liczyć z tym, że będzie musiał uprawdopodobnić swój udział w zabiegach.

Sąd wyjaśnił, że choć przepisy nie nakładają obowiązku udokumentowania wydatków na dojazd, to podatnik musi się liczyć z tym, że będzie musiał uprawdopodobnić swój udział w zabiegach.źródło: ShutterStock

Odliczenie nie przysługuje każdemu niepełnosprawnemu, który posiada samochód, a jedynie temu, kto dojeżdża nim na zabiegi – orzekł NSA.

Sąd wyjaśnił, że choć przepisy nie nakładają obowiązku udokumentowania wydatków na dojazd, to podatnik musi się liczyć z tym, że będzie musiał uprawdopodobnić swój udział w zabiegach. Z wyroku wynika, że potrzebne będzie np. skierowanie lekarskie, karta zabiegowa bądź zaświadczenie o uczestnictwie w zabiegach.

Sprawa dotyczyła niepełnosprawnego mężczyzny, który, będąc właścicielem samochodu osobowego, odliczył w zeznaniu rocznym PIT kwotę 2280 zł. Możliwość taką dają przepisy ustawy o PIT dotyczące ulgi rehabilitacyjnej. Z art. 26 ust. 7a pkt 14 wynika, że odliczyć można wydatki na używanie samochodu osobowego, którego właścicielem lub współwłaścicielem jest osoba posiadająca I lub II grupę inwalidztwa (lub mająca na utrzymaniu niepełnosprawnego) dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej rocznie 2280 zł.

Po czterech latach fiskus zweryfikował rozliczenie podatnika. Dwukrotnie wezwał go do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Podatnik za każdym razem uważał, że przepisy nie nakładają na niego obowiązku dokumentowania wydatków na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane