statystyki

Fiskus nie może zyskiwać na czasie, gdy popełnia błędy

autor: Katarzyna Jędrzejewska04.05.2017, 17:00

Jeżeli decyzja, która dała początek zajęciu np. rachunku bankowego, została uchylona, to egzekucja podatkowa była bezpodstawna i nie mogła przerwać biegu terminu przedawnienia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd uznał, że skutek uchylenia decyzji jest identyczny z uchyleniem postanowienia o nadaniu decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności. Czyli jest taki, jak wynikało to z uchwały NSA z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. akt I FPS 8/13). Sędziowie orzekli wtedy, że jeśli zostanie uchylone postanowienie o nadaniu decyzji nieostatecznej (wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego) rygoru natychmiastowej wykonalności, należy to traktować tak, jakby do wszczęcia egzekucji w ogóle nie doszło. A skoro nie było egzekucji, to bieg terminu przedawnienia podatkowego nie został przerwany. Innymi słowy, zobowiązanie się przedawniło.

Zasadniczo podatki przedawniają się po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności daniny. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których dochodzi do zawieszenia lub wręcz przerwania biegu terminu zawieszenia. Jedną z nich jest wszczęcie egzekucji. Powoduje ono, że po dniu, w którym zastosowany zostanie środek egzekucyjny (np. został zajęty rachunek bankowy), 5-letni termin przedawnienia biegnie na nowo.

Podstawą wszczęcia egzekucji jest tytuł wykonawczy. Jest on wydawany na podstawie decyzji określającej podatek do zapłaty.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane