statystyki

Fiskus nie może zyskiwać na czasie, gdy popełnia błędy

autor: Katarzyna Jędrzejewska04.05.2017, 17:00

Jeżeli decyzja, która dała początek zajęciu np. rachunku bankowego, została uchylona, to egzekucja podatkowa była bezpodstawna i nie mogła przerwać biegu terminu przedawnienia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd uznał, że skutek uchylenia decyzji jest identyczny z uchyleniem postanowienia o nadaniu decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności. Czyli jest taki, jak wynikało to z uchwały NSA z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. akt I FPS 8/13). Sędziowie orzekli wtedy, że jeśli zostanie uchylone postanowienie o nadaniu decyzji nieostatecznej (wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego) rygoru natychmiastowej wykonalności, należy to traktować tak, jakby do wszczęcia egzekucji w ogóle nie doszło. A skoro nie było egzekucji, to bieg terminu przedawnienia podatkowego nie został przerwany. Innymi słowy, zobowiązanie się przedawniło.

Zasadniczo podatki przedawniają się po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności daniny. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których dochodzi do zawieszenia lub wręcz przerwania biegu terminu zawieszenia. Jedną z nich jest wszczęcie egzekucji. Powoduje ono, że po dniu, w którym zastosowany zostanie środek egzekucyjny (np. został zajęty rachunek bankowy), 5-letni termin przedawnienia biegnie na nowo.

Podstawą wszczęcia egzekucji jest tytuł wykonawczy. Jest on wydawany na podstawie decyzji określającej podatek do zapłaty.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane