Podatnik, który kupił nieruchomość od 1 stycznia 2009 r., przychód z jej sprzedaży rozliczy już na nowych zasadach PIT. Od uzyskanego dochodu trzeba będzie zapłacić 19-proc. podatek. Istnieje też możliwość skorzystania z nowej ulgi mieszkaniowej przy sprzedaży domu bądź mieszkania.

Czy data nabycia lokalu decyduje o podatku

Podatnik planuje sprzedać dwa mieszkania. Jedno kupił 21 grudnia 2006 r. Drugie pod koniec 2008 roku. Czy to prawda, że wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych zależy przy sprzedaży nieruchomości od daty jej nabycia?
Tak
To prawda. Co więcej, nie tylko wysokość podatku, lecz także sposób rozliczeń i możliwość skorzystania z ulg podatkowych przy transakcjach związanych z obrotem nieruchomościami zależy od momentu nabycia sprzedawanego mieszkania bądź domu. To efekt dwukrotnej zmiany przepisów ustawy o PIT w tym zakresie. Pierwszą wprowadzono 1 stycznia 2007 r., drugą - 1 stycznia 2009 r.
Podatnicy, którzy kupili nieruchomość do końca 2006 roku, jej sprzedaż rozliczają na zasadach obowiązujących w ustawie o PIT do końca 2006 roku. Od takiej transakcji będą musieli zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek, płacony od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Podatnicy, którzy nabyli nieruchomość w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., rozliczą jej sprzedaż na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. W tym przypadku do urzędu skarbowego będzie trzeba wpłacić 19-proc. podatek dochodowy, który jest płacony od dochodu. I trzeci przypadek to sytuacja, gdy podatnik sprzeda nieruchomość nabytą od 1 stycznia 2009 r. Wówczas trzeba będzie zapłacić 19-proc. podatek dochodowy od osób fizycznych, również płacony od dochodu.
Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy są już określone wydatki mieszkaniowe

Ulga mieszkaniowa już obowiązuje. Czy cele, na które można przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży mieszkania lub domu w ciągu dwóch lat, aby uniknąć PIT, zostały określone przez ustawodawcę?
Tak
Ustawodawca w ustawie o PIT wymienił, na jakie cele można przeznaczyć środki ze sprzedaży nieruchomości w ciągu dwóch lat, aby uniknąć podatku dochodowego.
Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się:
1) wydatki poniesione na:
a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;
2) wydatki poniesione na:
a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, na cele określone w pkt 1,
b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)
- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG albo w Szwajcarii;
3) wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG albo w Szwajcarii:
a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu lub
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w tych prawach, lub
c) gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub
d) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a).
Podstawa prawna
• Art. 21 ust. 25 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).



Czy ważny jest termin pięcioletni

Przychód ze sprzedaży nieruchomości po upływie pięciu lat od momentu jej nabycia do tej pory nie podlegał PIT. Czy ta zasada nadal obowiązuje?
Tak
Ta zasada nadal obowiązuje. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W przypadku zamiany wskazane okresy odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Podstawa prawna
• Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy ulga meldunkowa nadal obowiązuje

Podatniczka kupiła mieszkanie w lutym 2008 r. i w 2009 roku chce je sprzedać. Była w nim zameldowana na pobyt stały. Czy będzie mogła skorzystać z ulgi meldunkowej?
Tak
Do rozliczenia nieruchomości nabytych w 2008 roku podatnik musi zastosować przepisy ustawy o PIT obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. Podatniczce będzie przysługiwało prawo skorzystania z ulgi meldunkowej. Skoro podatniczka zameldowała się w mieszkaniu w 2008 r., to w przypadku sprzedaży po upływie 12 miesięcy od momentu zameldowania nie wystąpi konieczność zapłaty 19-proc. PIT od dochodu.
Podstawa prawna
• Art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.

Czy podatek nadal wynosi 19 proc.

Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosił do końca 2006 roku 10 proc. przychodu. Od 1 stycznia 2007 r. trzeba było płacić 19 proc. od dochodu. Czy obecnie podatek też wynosi 19 proc. dochodu?
Tak
Wysokość podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości nie zmieniła się od 1 stycznia 2009 r. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami podatek dochodowy wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku.
Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę między przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw a kosztami powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Warto pamiętać, że w przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych związanych z nieruchomościami dochód ustala się u każdej ze stron umowy.
Podstawa prawna
• Art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).



Czy już obowiązuje nowa ulga mieszkaniowa

Podatnik sprzeda mieszkanie, które kupi od siostry w lutym 2009 r., aby pieniądze z tej sprzedaży wydać na kupno domu. Czy w takiej sytuacji będzie mógł już skorzystać z nowej ulgi mieszkaniowej?
Tak
Z nowej ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać podatnicy, którzy sprzedają nieruchomości kupione od 1 stycznia 2009 r. Wolne od PIT są m.in. dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Podstawa prawna
• Art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy jest zeznanie dla nieruchomości

Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości zakupionej w 2009 roku trzeba wykazywać w specjalnie przeznaczonym do tego zeznaniu podatkowym?
Tak
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, wykazać:
1) dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ulga mieszkaniowa lub
2) dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT (ulga mieszkaniowa).
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
Dochody ze sprzedaży nieruchomości będzie trzeba wykazywać na formularzu PIT-39. Po raz pierwszy będzie on składany do 30 kwietnia 2010 r., gdy sprzedaż nieruchomości nastąpi w 2009 roku (nieruchomości kupionej od 1 stycznia 2009 r.).
Podstawa prawna
• Art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy cele rekreacyjne też pozwolą na ulgę

Podatnik planuje sprzedaż mieszkania, które kupi w marcu 2009 r. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży chce przeznaczyć na budowę domku letniskowego. Czy przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na cele rekreacyjne uprawnia do skorzystania z ulgi w PIT?
Nie
Za wydatki na cele mieszkaniowe zgodnie z regulacjami ustawy o PIT nie uważa się wydatków poniesionych na:
1) nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku lub
2) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części
- przeznaczonych na cele rekreacyjne.
Podstawa prawna
• Art. 21 ust. 28 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).