statystyki

Powrót do grona podatników nie zawsze automatyczny

autor: Katarzyna Jędrzejewska29.04.2017, 07:00
Podatnicy, którzy tylko kupują usługi z innego kraju UE (import usług), nie składają informacji podsumowujących

Podatnicy, którzy tylko kupują usługi z innego kraju UE (import usług), nie składają informacji podsumowującychźródło: ShutterStock

Kto został wykreślony z rejestru VAT-UE na podstawie art. 97 ust. 15 i 15a ustawy o VAT, nie ma co liczyć, że zostanie do niego przywrócony bez składania zgłoszenia rejestracyjnego – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.

Problem dotyczy nie tylko wykreślania z rejestru podatników czynnych VAT, ale też z rejestru podatników VAT-UE. W tym ostatnim znajdują się podatnicy, którzy:

1) dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;

2) dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia;

3) kupują usługi w ramach importu usług;

4) świadczą usługi dla unijnych (niepolskich) podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, ale zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej (potocznie zwane eksportem usług).

Niektóre z tych czynności wiążą się z obowiązkiem składania informacji podsumowujących. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Przykładowo podatnicy, którzy tylko kupują usługi z innego kraju UE (import usług), nie składają informacji podsumowujących.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane