statystyki

Polacy chętnie rozliczają się przez internet

autor: Agnieszka Pokojska12.04.2017, 07:24; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:52
Z raportu wynika, że Polacy nie zostawiają rozliczeń na ostatnią chwilę

Z raportu wynika, że Polacy nie zostawiają rozliczeń na ostatnią chwilęźródło: ShutterStock

Jeszcze tylko przez tydzień, do 18 kwietnia, można poprosić fiskusa o wypełnienie zeznania PIT za ubiegły rok – przypomina Ministerstwo Finansów. Chodzi o nowy sposób rozliczenia, dostępny obok dotychczasowej usługi wstępnego rozliczenia PIT za pomocą Portalu Podatkowego (usługa PFR, dzięki której podatnik, po wpisaniu danych, otrzymuje wstępnie wypełnione zeznanie, uzupełnia je na przykład o ulgi i wysyła, również elektronicznie, do urzędu skarbowego).

Nowa usługa polega na tym, że podatnik składa wniosek do urzędu (PIT-WZ), aby ten wypełnił za niego zeznanie, rozliczył ulgę prorodzinną lub rehabilitacyjną i przekazał 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Następnie fiskus ma pięć dni roboczych na sporządzenie PIT i udostępnienie go podatnikowi do akceptacji lub odrzucenia. O wypełnionym zeznaniu informuje, wysyłając maila. Jeżeli podatnik nie zareaguje, przyjmuje się, że zeznanie zostało złożone.

Resort przypomina, że wniosek PIT-WZ można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego, systemu e-Deklaracje lub banku (do programu przystąpiły: PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank).

12 mln przez internet


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • niemiec(2017-04-16 08:56) Zgłoś naruszenie 500

    Czy tylko Polacy chętnie rozliczają się przez internet?W Polsce mieszkają również inne narodowości.Dlaczego GAZETA ich pomija?To jest dyskryminacja????

    Odpowiedz
  • wjw(2017-04-21 09:58) Zgłoś naruszenie 10

    Dzięki temu Poczta Polska mniej zarabia i częściej podnosi opłaty za listy polecone ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane