statystyki

Polacy chętnie rozliczają się przez internet

autor: Agnieszka Pokojska12.04.2017, 07:24; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:52
Z raportu wynika, że Polacy nie zostawiają rozliczeń na ostatnią chwilę

Z raportu wynika, że Polacy nie zostawiają rozliczeń na ostatnią chwilęźródło: ShutterStock

Jeszcze tylko przez tydzień, do 18 kwietnia, można poprosić fiskusa o wypełnienie zeznania PIT za ubiegły rok – przypomina Ministerstwo Finansów. Chodzi o nowy sposób rozliczenia, dostępny obok dotychczasowej usługi wstępnego rozliczenia PIT za pomocą Portalu Podatkowego (usługa PFR, dzięki której podatnik, po wpisaniu danych, otrzymuje wstępnie wypełnione zeznanie, uzupełnia je na przykład o ulgi i wysyła, również elektronicznie, do urzędu skarbowego).

Nowa usługa polega na tym, że podatnik składa wniosek do urzędu (PIT-WZ), aby ten wypełnił za niego zeznanie, rozliczył ulgę prorodzinną lub rehabilitacyjną i przekazał 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Następnie fiskus ma pięć dni roboczych na sporządzenie PIT i udostępnienie go podatnikowi do akceptacji lub odrzucenia. O wypełnionym zeznaniu informuje, wysyłając maila. Jeżeli podatnik nie zareaguje, przyjmuje się, że zeznanie zostało złożone.

Resort przypomina, że wniosek PIT-WZ można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego, systemu e-Deklaracje lub banku (do programu przystąpiły: PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank).

12 mln przez internet


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • niemiec(2017-04-16 08:56) Zgłoś naruszenie 500

    Czy tylko Polacy chętnie rozliczają się przez internet?W Polsce mieszkają również inne narodowości.Dlaczego GAZETA ich pomija?To jest dyskryminacja????

    Odpowiedz
  • wjw(2017-04-21 09:58) Zgłoś naruszenie 10

    Dzięki temu Poczta Polska mniej zarabia i częściej podnosi opłaty za listy polecone ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane