Jeszcze tylko przez tydzień, do 18 kwietnia, można poprosić fiskusa o wypełnienie zeznania PIT za ubiegły rok – przypomina Ministerstwo Finansów. Chodzi o nowy sposób rozliczenia, dostępny obok dotychczasowej usługi wstępnego rozliczenia PIT za pomocą Portalu Podatkowego (usługa PFR, dzięki której podatnik, po wpisaniu danych, otrzymuje wstępnie wypełnione zeznanie, uzupełnia je na przykład o ulgi i wysyła, również elektronicznie, do urzędu skarbowego).
Dziennik Gazeta Prawna

Nowa usługa polega na tym, że podatnik składa wniosek do urzędu (PIT-WZ), aby ten wypełnił za niego zeznanie, rozliczył ulgę prorodzinną lub rehabilitacyjną i przekazał 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Następnie fiskus ma pięć dni roboczych na sporządzenie PIT i udostępnienie go podatnikowi do akceptacji lub odrzucenia. O wypełnionym zeznaniu informuje, wysyłając maila. Jeżeli podatnik nie zareaguje, przyjmuje się, że zeznanie zostało złożone.
Resort przypomina, że wniosek PIT-WZ można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego, systemu e-Deklaracje lub banku (do programu przystąpiły: PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank).
12 mln przez internet
Dużą popularność składania zeznania przez internet potwierdza najnowszy raport KPMG. Wynika z niego, że połowa pytanych podatników rozliczyła się lub zamierza to zrobić elektronicznie. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec marca tego roku na próbie 1003 Polaków, których nie rozliczył ani ZUS, ani pracodawca.
Wprawdzie żadne z pytań nie dotyczyło składania wniosku (PIT-WZ), ale ten sposób rozliczeń wpisuje się w rozliczenia elektroniczne, do którego przyznało się 50 proc. respondentów. Byłby to rekordowy wynik, lepszy od zeszłorocznego o 5 pkt proc.
W sumie KPMG szacuje, że przez internet może rozliczyć się w tym roku ok. 12 mln Polaków. Z raportu wynika, że najczęściej ten sposób składania PIT wybierają osoby pomiędzy 25. a 54. rokiem życia.
Druga połowa pytanych nadal składa zeznania tradycyjnie, czyli na papierze, głównie zanosząc je do urzędu (43 proc.). Pozostali (7 proc.) wysyłają je pocztą.
Samodzielnie lub z pomocą
Z raportu wynika, że Polacy nie zostawiają rozliczeń na ostatnią chwilę. Połowa złożyła zeznanie w marcu, ponad jedna czwarta już w lutym. Natomiast w kwietniu zamierza się rozliczyć zaledwie 20 proc. pytanych.
Około 38 proc. ankietowanych wypełniło zeznanie lub zamierza to zrobić samodzielnie. Prawie połowa zamierza zlecić wypełnienie PIT innej osobie. 15 proc. deklaruje, że jedynie korzysta z pomocy.
Wśród nich 35 proc. liczy na wsparcie krewnego, 32 proc. – znajomego, tyle samo chce powierzyć to księgowemu, a 14 proc. – doradcy podatkowemu. Z pomocy urzędnika zamierza skorzystać co dziesiąty respondent (pytani mogli wybrać kilka odpowiedzi).
Z raportu KPMG wynika, że samodzielne wypełnienie PIT nie zajmuje podatnikom zbyt wiele czasu. Prawie dwie trzecie osób, które się na to decydują, poświęca na wypełnienie zeznania nie więcej niż pół godziny. Jednej czwartej zajmuje to ok. godziny. Pozostałym wypełnienie PIT zajmuje dużo więcej czasu, nawet kilka godzin.
Ankietowani przyznają też, że coroczne rozliczenie z urzędem skarbowym nie jest dla nich stresującym obowiązkiem. Deklaruje tak aż 85 proc. respondentów.
1 proc. podatku
Polacy chętnie przekazują 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Zadeklarowało to 8 na 10 respondentów. Z raportu wynika, że zamiar wsparcia OPP rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem. Osoby zarabiające do 1,5 tys. zł netto miesięcznie zdecydowanie rzadziej decydują się na przekazanie 1 proc.
Prawie trzy czwarte podatników kieruje się przy wyborze OPP sugestią lub prośbą znajomych czy rodziny. Aż 14 proc. podatników organizację wybiera losowo, dla 13 proc. inspiracją są informacje z mediów.