statystyki

Zapisy umowy nie mają znaczenia dla rozliczenia

autor: Łukasz Zalewski06.04.2017, 07:14; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:43
Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi naprawy m.in. telefonów komórkowych i sprzętu IT (usługi serwisowe). Po upływie danego miesiąca wystawia kontrahentowi raport – zestawienie dokonanych napraw i ich koszty.

Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi naprawy m.in. telefonów komórkowych i sprzętu IT (usługi serwisowe). Po upływie danego miesiąca wystawia kontrahentowi raport – zestawienie dokonanych napraw i ich koszty.źródło: ShutterStock

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie wykonania usługi naprawy sprzętu elektronicznego, a nie podpisania przez usługobiorcę raportu – uznał NSA.

ORZECZENIE

Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi naprawy m.in. telefonów komórkowych i sprzętu IT (usługi serwisowe). Po upływie danego miesiąca wystawia kontrahentowi raport – zestawienie dokonanych napraw i ich koszty. Usługobiorca może zaakceptować raport lub zgłosić do niego zastrzeżenia. Jeśli ma uwagi, spółka musi je wyjaśnić. Dopiero po wyjaśnieniach usługobiorca akceptuje dokumenty.

Spór dotyczył tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy. Zasadniczo, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, powstaje on z chwilą wykonania usługi. Spółka twierdziła jednak, że u niej obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie zaakceptowania przez usługobiorcę usług serwisowych, bo tak wynika z umów z kontrahentami.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Stwierdził, że usługa zostaje wykonana już w chwili naprawy i w tym momencie powstaje obowiązek podatkowy. Postanowienia umów nie mają tu żadnego znaczenia.

Innego zdania był WSA we Wrocławiu. Uznał, że zapisy umów mogą mieć znaczenie. Sąd wskazał bowiem na zalecenia płynące z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby w przypadku świadczeń złożonych brać pod uwagę wszystkie okoliczności ich wykonywania (wyrok TSUE z 10 marca 2011 r. w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09).


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2017-04-06 08:18) Zgłoś naruszenie 20

    Tu mamy zagmatwane Państwo Prawa ,że tęgie głowy prawne i sądy się gubią w takich przepisach ,a co ma zrobić mała firma .Nowa zmiano ,miało być lepiej ,mądrzej, jaśniej , a tu wybrani bez konkursu , z kapelusza prezia , nieudaczniki be z wiedzy branżowej i upr., zadufani jak cały były AWS ,co robią ponad rok ???!!!.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane