statystyki

Sędzia Babiarz: Należy pilnie przygotować nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych

autor: Łukasz Zalewski27.03.2017, 07:29; Aktualizacja: 27.03.2017, 11:18
podatek, księgowość, finanse

Obecna ustawa ma ponad 25 lat i wady, których kolejne nowele nie usunęły - wskazuje rozmówcaźródło: ShutterStock

- Od 1 stycznia 2017 r. przedmiotem opodatkowania jest cały wiatrak. Mam nadzieję, że zmiana, mimo że skomplikowana i mało czytelna, nie będzie wywoływać wątpliwości interpretacyjnych - podkreśla Stefan Babiarz, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Najwięcej kontrowersji związanych z podatkiem od nieruchomości dotyczy obecnie wiatraków. Zacznijmy więc od nich. Czy pana zdaniem od 2017 r. zaszły zmiany w tym zakresie?

Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (zwana potocznie wiatrakową) zmieniła zakres opodatkowania. W art. 2 pkt 1 i 2 wprowadziła pojęcie budowli i elementów technicznych, wskutek czego elektrownia wiatrakowa będzie budowlą, ale podatek od nieruchomości do końca 2016 r. należało ustalać i pobierać według przepisów dotychczasowych, gdy opodatkowaniu podlegały tylko części budowlane. Natomiast od 1 stycznia 2017 r. przedmiotem opodatkowania jest cały wiatrak. Ustawą wiatrakową zmieniono bowiem brzmienie art. 3 pkt 3 prawa budowlanego. Mam nadzieję, że zmiana, mimo że skomplikowana i mało czytelna, nie będzie wywoływać wątpliwości interpretacyjnych. Spełnia wymogi wskazane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 września 2011 r. (sygn. akt P 33/09).

Czy problem opodatkowania wiatraków trafił już do sądów?

Znany mi jest jedynie wyrok WSA w Bydgoszczy z 21 lutego 2017 r. (sygn. akt I SA/Bd 866/16) wydany w sprawie interpretacyjnej. Ale z uwagi na brak uzasadnienia nie znam argumentacji sądu.

Z najnowszych statystyk NSA za 2016 r. wynika, że ok. 15 proc. skarg kasacyjnych trafiających do Izby Finansowej tego sądu dotyczy podatku od nieruchomości. Z czego to wynika?

Wbrew pozorom podatek od nieruchomości to jedna z trudniejszych danin, mimo że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera stosunkowo niewiele artykułów w porównaniu np. z ustawami o VAT, PIT czy CIT. Odsyła ona bowiem do prawa budowlanego, a w przepisach o zwolnieniach od podatku od nieruchomości – także do przepisów o transporcie kolejowym, o ochronie zabytków, o drogach publicznych. Na dodatek nie zawsze odwołuje się do zawartych w nich definicji.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane