statystyki

Sędzia Babiarz: Należy pilnie przygotować nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych

autor: Łukasz Zalewski27.03.2017, 07:29; Aktualizacja: 27.03.2017, 11:18
podatek, księgowość, finanse

Obecna ustawa ma ponad 25 lat i wady, których kolejne nowele nie usunęły - wskazuje rozmówcaźródło: ShutterStock

- Od 1 stycznia 2017 r. przedmiotem opodatkowania jest cały wiatrak. Mam nadzieję, że zmiana, mimo że skomplikowana i mało czytelna, nie będzie wywoływać wątpliwości interpretacyjnych - podkreśla Stefan Babiarz, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Najwięcej kontrowersji związanych z podatkiem od nieruchomości dotyczy obecnie wiatraków. Zacznijmy więc od nich. Czy pana zdaniem od 2017 r. zaszły zmiany w tym zakresie?

Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (zwana potocznie wiatrakową) zmieniła zakres opodatkowania. W art. 2 pkt 1 i 2 wprowadziła pojęcie budowli i elementów technicznych, wskutek czego elektrownia wiatrakowa będzie budowlą, ale podatek od nieruchomości do końca 2016 r. należało ustalać i pobierać według przepisów dotychczasowych, gdy opodatkowaniu podlegały tylko części budowlane. Natomiast od 1 stycznia 2017 r. przedmiotem opodatkowania jest cały wiatrak. Ustawą wiatrakową zmieniono bowiem brzmienie art. 3 pkt 3 prawa budowlanego. Mam nadzieję, że zmiana, mimo że skomplikowana i mało czytelna, nie będzie wywoływać wątpliwości interpretacyjnych. Spełnia wymogi wskazane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 września 2011 r. (sygn. akt P 33/09).

Czy problem opodatkowania wiatraków trafił już do sądów?

Znany mi jest jedynie wyrok WSA w Bydgoszczy z 21 lutego 2017 r. (sygn. akt I SA/Bd 866/16) wydany w sprawie interpretacyjnej. Ale z uwagi na brak uzasadnienia nie znam argumentacji sądu.

Z najnowszych statystyk NSA za 2016 r. wynika, że ok. 15 proc. skarg kasacyjnych trafiających do Izby Finansowej tego sądu dotyczy podatku od nieruchomości. Z czego to wynika?

Wbrew pozorom podatek od nieruchomości to jedna z trudniejszych danin, mimo że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera stosunkowo niewiele artykułów w porównaniu np. z ustawami o VAT, PIT czy CIT. Odsyła ona bowiem do prawa budowlanego, a w przepisach o zwolnieniach od podatku od nieruchomości – także do przepisów o transporcie kolejowym, o ochronie zabytków, o drogach publicznych. Na dodatek nie zawsze odwołuje się do zawartych w nich definicji.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane