statystyki

WSA: Zmiana planów inwestycji bez odliczenia

autor: Jakub Pawłowski07.02.2017, 20:00
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Również WSA w Warszawie nie podzielił stanowiska gminy.źródło: ShutterStock

Gmina nie odliczy podatku naliczonego od wydatków na inwestycję, która w założeniu była przeznaczona na cele lokalnej wspólnoty, choćby potem inwestycja ta została przekazana pod działalność gospodarczą – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła gminy Mrozy w woj. mazowieckim. W ubiegłych latach rozbudowała ona i zmodernizowała kilka świetlic wiejskich. Następnie przekazała je poszczególnym sołectwom. Te zaś udostępniają je komercyjnie, np. na czas organizacji imprez okolicznościowych. Jednocześnie te same lokale są wykorzystywane nieodpłatnie na potrzeby mieszkańców, np. w związku z imprezami charytatywnymi lub przy wyborach samorządowych.

Gmina pobiera opłaty za wynajem tych pomieszczeń na podstawie zarządzenia burmistrza z marca 2012 r., w którym przyjęto oficjalny regulamin korzystania z gminnych świetlic.

Problem dotyczył wydatków inwestycyjnych na te nieruchomości (m.in. sporządzenie projektów, prace budowlane i zakup materiałów). Gmina uważała, że będzie mogła odliczyć VAT – w drodze wieloletniej korekty, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o VAT – od wydatków na świetlice oddane do użytkowania jeszcze przed wydaniem zarządzenia, czyli zanim w ogóle możliwy stał się ich odpłatny wynajem. Chciała odliczyć VAT proporcjonalnie za lata począwszy od 2012 r., kiedy to burmistrz wprowadził zarządzenie.

Dyrektor izby skarbowej odmówił jej jednak prawa do takiego odliczenia. Stwierdził, że skoro najpierw wybudowała świetlice, a dopiero potem – po wydaniu zarządzenia przez burmistrza – umożliwiła ich wynajem na cele komercyjne, to należy uznać, iż w założeniu były one przeznaczone do nieodpłatnego użytkowania dla celów gminnych. W związku z tym gmina ponosiła wydatki na inwestycje, które nie służyły czynnościom opodatkowanym. A to oznacza, że nie działała ona wtedy w charakterze podatnika.

Organ dodał, że nawet późniejsze wykorzystywanie świetlic do czynności opodatkowanych nie daje gminie prawa do odliczenia VAT.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane