W najbliższy piątek i sobotę 93 centra handlowe na terenie 72 polskich miast umożliwią podatnikom wysłanie zeznania podatkowego. Pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić formularz zeznania podatkowego oraz wysłać je drogą elektroniczną do urzędu skarbowego.

Wyznaczeni eksperci z urzędów skarbowych będą udzielać wszelkich informacji w kwestii rozliczania podatku dochodowego za rok 2016 oraz wyjaśnią wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego, z korzystaniem z odliczeń i ulg podatkowych. Pomogą też wprowadzić PIT do systemu e-Deklaracje, a następnie wysłać dokument drogą elektroniczną do dowolnego urzędu skarbowego w Polsce. Osoby rozliczające się na miejscu otrzymają urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania (UPO). Urzędnicy w centrach handlowych nie będą przyjmować zeznań podatkowych PIT w formie papierowej.

Reklama

"Każdy podatnik może skorzystać z darmowej pomocy urzędników. (...) Wystarczy mieć ze sobą rozliczenie PIT-11, które otrzymujemy od pracodawców lub inne dokumenty, które świadczą o uzyskanych dochodach w 2016 r. Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, to należy również pamiętać o dokumentach, które potwierdzają wydatki do odliczenia. Bardzo ważne jest też, aby mieć ze sobą zeszłoroczne rozliczenie PIT (za 2015 rok) lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2015 r. Będzie to potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje" - poinformowała rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Ewa Szkodzińska.

Od 15 marca 2017 r. możliwe jest także złożenie wniosku PIT-WZ przez internet. Na podstawie posiadanych danych urząd skarbowy sam wygeneruje zeznanie podatkowe. We wniosku podatnik informuje urząd o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Dotychczas złożono prawie 9 tys. wniosków PIT-WZ. Ten rodzaj wniosku również będzie można złożyć w centrach handlowych.