statystyki

VAT: Odwrotne obciążenie tak, ale nie zawsze

autor: Agnieszka Pokojska15.03.2017, 07:34; Aktualizacja: 15.03.2017, 07:46
Problem pojawił się z początkiem 2017 r., kiedy to roboty budowlane zostały objęte przepisami o odwrotnym obciążeniu. Mechanizm ten dotyczy usług wykonywanych przez podwykonawców.

Problem pojawił się z początkiem 2017 r., kiedy to roboty budowlane zostały objęte przepisami o odwrotnym obciążeniu. Mechanizm ten dotyczy usług wykonywanych przez podwykonawców.źródło: ShutterStock

VAT Jeżeli inwestor domaga się poprawek budowlanych, a główny wykonawca zleca je innemu podwykonawcy niż pierwotny (bo ten już np. nie istnieje), to faktura powinna być wystawiona na zasadach ogólnych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tak wątpliwości w tym zakresie wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Odpowiedź oznacza, że w takiej sytuacji VAT od usługi rozlicza podwykonawca (jako usługodawca), a nie główny wykonawca.

Problem pojawił się z początkiem 2017 r., kiedy to roboty budowlane zostały objęte przepisami o odwrotnym obciążeniu. Mechanizm ten dotyczy usług wykonywanych przez podwykonawców.

Kto jest podwykonawcą, wyjaśnił wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 9331). Stwierdził, że zgodnie z wykładnią językową podwykonawcą jest firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy. Dodał, że jeżeli usługa budowlana byłaby świadczona bezpośrednio na rzecz zleceniodawcy (inwestora), to należy rozliczyć ją na zasadach ogólnych.

Zasadą jest zatem odwrotne obciążenie przy fakturowaniu usług przez podwykonawcę na głównego wykonawcę. Jednak nie zawsze tak będzie. Mechanizm reverse charge nie będzie miał zastosowania, gdy główny wykonawca zleci naprawę w ramach gwarancji innej firmie niż pierwotny podwykonawca i w związku z tym będzie musiał za nią zapłacić.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane