Niektóre banki już za kilka dni umożliwią złożenie wniosku do urzędu skarbowego o rozliczenie za 2016 r. – wynika z sondy przeprowadzonej przez DGP.
Taką możliwość da uchwalona w ubiegłym tygodniu nowelizacja ustawy o PIT, która wejdzie w życie 15 marca. Posłowie przyjęli poprawki Senatu, które zakładają, że wniosek o wypełnienie zeznania przez urząd skarbowy będzie można złożyć bezpłatnie nie tylko za pomocą Portalu Podatkowego lub przez system e-Deklaracje, ale również przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.
To nowy sposób rozliczenia, inny niż oferowana dotychczas przez fiskusa usługa wstępnego rozliczenia PIT (PFR) dostępna na Portalu Podatkowym. Dzięki PFR podatnik, po wpisaniu danych, otrzymuje wstępnie wypełnione zeznanie, uzupełnia je np. o ulgi i wysyła.
Natomiast nowa możliwość ma polegać na tym, że podatnik złoży wniosek do urzędu, aby on sam wypełnił za niego zeznanie, rozliczył ulgę prorodzinną lub rehabilitacyjną i przekazał 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego. Fiskus będzie miał pięć dni roboczych na sporządzenie PIT i udostępnienie go podatnikowi do akceptacji lub odrzucenia. Wniosek będzie można złożyć do 15 kwietnia, również za pośrednictwem banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Z sondy przeprowadzonej wśród wybranych banków wynika, że niektóre z nich kończą prace nad udostępnieniem nowej usługi. Będą mogli z niej skorzystać np. klienci Raiffeisen Polbanku, BGŻ BNP Paribas oraz korzystający z serwisu iPKO i Inteligo. Pomoc w przesyłaniu wniosku (za pośrednictwem Profilu Zaufanego) zaoferuje też Millennium. Nad udostępnieniem nowej usługi pracuje również Idea Bank. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ona wdrożona.
Na razie takiej usługi nie planują: Toyota Bank Polska, mBank, Plus Bank. Nie wykluczają, że dołączą ją w kolejnych latach. Decyzji nie podjął jeszcze bank Credit Agricole.
SKOK-i prawdopodobnie nie zdążą udostępnić usługi dla rozliczenia PIT za 2016 r. Możliwość składania wniosków za ich pośrednictwem została bowiem dodana dopiero na etapie prac w Senacie. Postulowała to Krajowa SKOK. Mariusz Wielebski, jej rzecznik prasowy, informuje, że Kasa Krajowa przygotuje narzędzie informatyczne dla kas spółdzielczych, aby te mogły udostępnić usługę w kolejnych latach.
Sejm przyjął także
● Pakiet drogowy (po poprawkach Senatu). Teraz trafi on do podpisu prezydenta. Nowe przepisy wprowadzają system rejestracji i monitorowania przewozu towarów wrażliwych takich jak paliwa.
● Zmiany w przepisach o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nowelizacja trafi teraz do Senatu. Zakłada, że niezadowoleni z interpretacji podatnicy nie będą już musieli wzywać organu do usunięcia naruszenia prawa. Od razu złożą skargę do sądu.
Etap legislacyjny
Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy czeka na podpis prezydenta.