statystyki

Podatnik złoży przez bank wniosek do urzędu skarbowego

autor: Agnieszka Pokojska13.03.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.03.2017, 08:01
podatki, formularz, kalkulator

Dzięki PFR podatnik, po wpisaniu danych, otrzymuje wstępnie wypełnione zeznanie, uzupełnia je np. o ulgi i wysyła.źródło: ShutterStock

Niektóre banki już za kilka dni umożliwią złożenie wniosku do urzędu skarbowego o rozliczenie za 2016 r. – wynika z sondy przeprowadzonej przez DGP.

Taką możliwość da uchwalona w ubiegłym tygodniu nowelizacja ustawy o PIT, która wejdzie w życie 15 marca. Posłowie przyjęli poprawki Senatu, które zakładają, że wniosek o wypełnienie zeznania przez urząd skarbowy będzie można złożyć bezpłatnie nie tylko za pomocą Portalu Podatkowego lub przez system e-Deklaracje, ale również przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.

To nowy sposób rozliczenia, inny niż oferowana dotychczas przez fiskusa usługa wstępnego rozliczenia PIT (PFR) dostępna na Portalu Podatkowym. Dzięki PFR podatnik, po wpisaniu danych, otrzymuje wstępnie wypełnione zeznanie, uzupełnia je np. o ulgi i wysyła.

Natomiast nowa możliwość ma polegać na tym, że podatnik złoży wniosek do urzędu, aby on sam wypełnił za niego zeznanie, rozliczył ulgę prorodzinną lub rehabilitacyjną i przekazał 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego. Fiskus będzie miał pięć dni roboczych na sporządzenie PIT i udostępnienie go podatnikowi do akceptacji lub odrzucenia. Wniosek będzie można złożyć do 15 kwietnia, również za pośrednictwem banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane