statystyki

Fiskus płaci frycowe za brak przepisów

autor: Patrycja Dudek13.03.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.03.2017, 08:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Urzędy skarbowe znalazły się między młotem a kowadłem.źródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego chciał od ZUS 130 tys. zł za bezskuteczną egzekucję składek. To jedna czwarta rocznego budżetu tej jednostki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu miał wyegzekwować na rzecz ZUS składki niezapłacone przez jednego z przedsiębiorców. Tytułów egzekucyjnych było kilkanaście, co podwyższyło wysokość kosztów egzekucyjnych. Zasadniczo powinien je ponieść dłużnik, ale okazało się, że nie ma on majątku, z którego dałoby się cokolwiek ściągnąć. W związku z tym naczelnik umorzył postępowanie egzekucyjne a kosztami jego prowadzenia obciążył ZUS. Należność wyniosła 130 tys. zł, co stanowiło jedną czwartą rocznego budżetu tej jednostki.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

ZUS złożył zażalenie, ale bezskutecznie. Dyrektor izby skarbowej stwierdził bowiem, że wysokość kosztów została wyliczona na podstawie obowiązujących stawek. Nie przekonała go argumentacja zakładu, który tłumaczył, że ma wielu dłużników i fiskus nie może go obciążać tak wysokimi kosztami, gdy jeden z nich okazuje się niewypłacalny.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jasiek24(2017-03-13 10:16) Zgłoś naruszenie 10

    A może ZUS powinien przed skierowaniem sprawy do egzekucji cokolwiek przeliczyć. Takie bezkrytyczne działania i podejmowanie decyzji możliwe tylko w instytucjach państwowych. Prywatna osoba nie może sobie na takie działania pozwolić. Urzędnik nie odpowiada za swoje decyzje własnymi pieniędzmi a pieniędzmi podatnika i jak będzie zła to prawo jest winne a jak dobra to należy się medal.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane