statystyki

"L" z podatkiem od środków transportowych

autor: Łukasz Zalewski15.02.2017, 07:24; Aktualizacja: 15.02.2017, 09:38
prawo jazdy

Do 15 lutego właściciele ciężarówek, ciągników siodłowych i balastowych oraz przyczep, naczep i autobusów o masie powyżej 3,5 tony muszą złożyć deklarację na podatek od środków transportowych oraz wpłacić pierwszą ratę podatku za 2017 r.źródło: ShutterStock

Ciężarówki do nauki jazdy nie są ani pojazdami specjalnym, ani używanymi do celów specjalnych – uznał NSA.

Podatnik, którego dotyczył ten wyrok, uważał, że samochody ciężarowe i przyczepy ciężarowe przeznaczone do nauki jazdy są zwolnione z podatku od środków transportowych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten odwołuje się do przepisów prawa drogowego. A zgodnie z art. 2 pkt 36 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, przez pojazd specjalny rozumie się pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

Ponadto pojazd przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania musi być specjalnie wyposażony m.in. w przyrząd kontrolny i dodatkowy pedał hamulca. Podatnik uważał więc, że pojazdy służące do wykonywania specjalnej funkcji, takiej jak np. nauka jazdy, są zwolnione z podatku od środków transportowych.

Prezydent miasta Krakowa oraz WSA w Krakowie byli przeciwnego zdania. Uznali, że skoro art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych odsyła do przepisów o ruchu drogowym, to nie chodzi jedynie o ustawę – Prawo o ruchu drogowym, ale też o przepisy wykonawcze. Rozstrzygające znaczenie ma zatem załącznik nr 4 do rozporządzenia ministra infrastruktury z 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu (t.j. Dz.U. z 2014 r. nr 1727).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane