"Chcemy ograniczać różnego rodzaju oszustwa podatkowe, które dotykają i państwo niemieckie, i Polskę" - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki po spotkaniu ministrów finansów G20 w Wiesbaden. Dodał, że zależy mu na ograniczeniu rajów podatkowych i ucieczek do nich różnych firm.

"Mnie bardzo zależy na tym, żeby doprowadzić do ograniczenia roli rajów podatkowych i ucieczek różnych firm do rajów podatkowych. Niemcy mają – myślę – podobny interes" - powiedział Morawiecki. Dodał, że na Ecofinie trwają prace nad tzw. skonsolidowaną bazą podatkową dla korporacji.

"Niektóre państwa chcą działać tam szybciej, niektóre wolniej, my i Republika Federalna chcemy zadziałać tam szybciej, żeby doprowadzić do uspójnienia podejścia do (...) dużych korporacji międzynarodowych, które poprzez ceny transferowe zbyt bardzo lubią unikać płacenia podatków. Myślę, że to bardzo ważny charakterystyczny moment dla wszystkich państw europejskich, żeby naprawdę jeszcze przemyślały systemy podatkowe, swoje podejście do opodatkowania. Dla nas w Polsce jest to oczywiście jedno z podstawowych zadań, żeby przywrócić sterowność z punktu widzenia podatkowego i zdolność do pozyskiwania tylu podatków, ile należy się – z punktu widzenia stawek – w kraju" - powiedział Morawiecki.

Wicepremier zaznaczył, że nie zamierza podwyższać podatków. "Chcemy je po prostu egzekwować" - wyjaśnił.

Podczas spotkania w Wiesbaden Morawiecki rozmawiał też o problemie uchodźców i o dużej roli Polski w rozładowywaniu napięć na linii Ukraina-Rosja. "Mówiłem o tym, że przyjmujemy wielu ludzi z Ukrainy, z których część można traktować jako uciekinierów z terenów wojennych” - powiedział. Dodał, że rozmowy dotyczyły także wymianie gospodarczej". "(...) rozmawialiśmy, o tej sytuacji, z którą mamy do czynienia po wyborach w USA i o negocjacjach, które się zbliżają prawdopodobnie związanych z Brexitem”.

Morawiecki powiedział PAP, że "po rozbrojeniu OFE przez naszych poprzedników, cztery, pięć lat temu, rynki kapitałowe w Polsce nie mogą się otrząsnąć".

"Chcemy tchnąć w nie drugie życie, dlatego potrzebujemy wymiany kapitałowej, wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej. (...) Chcemy przeciągnąć dalekowschodni kapitał celem również dywersyfikacji kapitałowej. Dostępny z różnych źródeł kapitał obniża ryzyko gwałtownego wypływu kapitału z jednego kraju (...). My musimy mieć alternatywę do tego" - zaznaczył Morawiecki.

Jak poinformował resort rozwoju, wiceminister Morawiecki jest specjalnym gościem prezesa Bundesbanku, a podczas swojej wizyty spotka się też m.in. z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble oraz prezesem Banku Anglii Markiem Carneyem.

Do Wiesbaden zostali zaproszeni ministrowie finansów i prezesi banków centralnych państw G20.

Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Stanowi ona forum dialogu nad kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi. Początkowo spotykała się na szczeblu ministrów finansów, później format rozszerzono także na przywódców państw, którzy spotykają raz do roku. W 2017 r. kolejny, 12 szczyt G-20, odbywa się w Niemczech.

"Polska nie jest członkiem Grupy. Zaproszenie dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego do wzięcia udziału w Konferencji G20 jest precedensem w dotychczasowej praktyce działania Grupy" - napisano.