statystyki

Zwrócony VAT trafi do kieszeni twórców

autor: Patrycja Dudek23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 07:50
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Trybunał stwierdził, że polski fiskus nie miał prawa czerpać zysków z należnych artystom i twórcom opłat za kopiowanie utworów.źródło: ShutterStock

Organizacje zbiorowego zarządzania już mogą występować o nienależnie zapłacony podatek od opłat reprograficznych. Nie muszą nawet czekać na publikację wyroku TSUE.

Chodzi o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 18 stycznia 2017 r. (sygn. akt C-37/16). Opisywaliśmy go obszernie w DGP nr 13/2017 r. („Fiskus zawiedziony. Opłaty reprograficzne są bez VAT”).

Trybunał stwierdził, że polski fiskus nie miał prawa czerpać zysków z należnych artystom i twórcom opłat za kopiowanie utworów. Upadła więc forsowana przez resort finansów koncepcja, zgodnie z którą organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ), pobierające opłaty reprograficzne na rzecz twórców i artystów, powinny wpłacać 23 proc. VAT od całej kwoty, a nie wyłącznie od tej części, którą przeznaczają na pokrycie kosztów swojej działalności (inkasa).

Czas działać

Teraz budżet będzie musiał oddać organizacjom pobrany nienależnie podatek i to z odsetkami. Nie zrobi tego jednak bez inicjatywy samych OZZ. Po otrzymaniu zwrotu organizacje powinny rozdysponować tę kwotę pomiędzy artystów. Fiskus nie będzie mógł więc odmówić zwrotu VAT pod pretekstem bezpodstawnego wzbogacenia OZZ.

Organizacje nie muszą czekać na ogłoszenie wyroku TSUE w Dzienniku Urzędowym UE. Im szybciej zajmą się uporządkowaniem rozliczeń, tym szybciej dostaną zwrot podatku. W niektórych przypadkach pośpiech jest wręcz wskazany.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane