Rejestracja VAT 2017: Jak nie widać różnicy, to po co przepłacać

autor: Mariusz Szulc23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 07:31
VAT

VATźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie musi wydawać 170 zł, aby dowiedzieć się, czy został wpisany do rejestru podatników czynnych. Te same informacje urząd przekaże mu szybciej i to za jedyne 21 zł

O problemach firm uruchamiających w tym roku biznes i czekających – czasem tygodniami – na rejestrację dla celów VAT pisaliśmy w artykule „Zakładasz firmę? Poczekasz dwa miesiące” (DGP nr 10/2017 r.).

Niezależnie od oczekiwania na rejestrację przedsiębiorcy muszą rozliczać podatek należny od każdej czynności podlegającej opodatkowaniu i tym samym wystawiać faktury. Ich kontrahenci mają jednak obawy, czy będą mogli odliczyć podatek naliczony z takich faktur. Wielu z nich – gdy proces rejestracji podatnika się przedłuża – nie tylko rezygnuje z transakcji, ale nie chce nawet płacić za już dokonane. Zakładają bowiem, że firma, której nie ma w rejestrze VAT, może być podatkowym oszustem.

Sytuację utrudnia dodany od 2017 r. nowy art. 96 ust. 4a ustawy o VAT. Wynika z niego, że urząd skarbowy nie musi informować o odmowie rejestracji, jeżeli dane ze zgłoszenia są nieprawdziwe, podmiot nie istnieje, urząd skarbowy mimo udokumentowanych prób nie mógł się skontaktować z nim lub z jego pełnomocnikiem, albo żaden z nich nie stawiał się na wezwania fiskusa.

Jak zatem dowiedzieć się, czy urząd dokonał rejestracji?

Możliwości są trzy.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane