Od 1 stycznia 2009 r. podatnicy, którzy będą rozliczać sprzedaż nieruchomości kupionych po 1 stycznia 2009 r., będą musieli złożyć osobne zeznanie - PIT-39. W nowym formularzu będzie również rubryka na wskazanie 1 proc. podatku. Co ważne, PIT-39 będą musieli złożyć również podatnicy, którzy będą korzystali z ulgi mieszkaniowej, tj. będą w składanym PIT deklarować, że w ciągu dwóch lat od momentu sprzedaży przeznaczą pieniądze ze sprzedaży na inny cel mieszkaniowy. Pozwoli im to uniknąć PIT od takiej
transakcji.
Jednak podatnik, który w ciągu dwóch lat nie wyda wszystkich pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości, będzie musiał złożyć korektę PIT-39. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Bowiem podatnik, który po dwóch latach od złożenia pierwotnego PIT-39 złoży jego korektę, zostanie pozbawiony prawa do wskazania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Po co więc było rozszerzać możliwość przekazywania 1 proc. podatku dla potrzebujących na PIT-39 i rozliczenia
transakcji sprzedaży nieruchomości?
Zdaniem ekspertów takie rozszerzenie to dobry pomysł, ale jego szczegółowe rozwiązania nie zostały właściwie dopracowane.
Zasady z ustawy o PIT
Nowy art. 45c ust. 1 ustawy o
PIT przewiduje, że 1 proc. podatku należnego, wynikającego z korekty zeznania podatkowego, może zostać przekazany organizacji pożytku publicznego, tylko jeżeli korekta ta została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego.
Według Grzegorza Grochowiny, konsultanta w Doradztwie Podatkowym KPMG, wątpliwości w tym zakresie budzi fakt, że zgodnie z art. 45c znowelizowanej ustawy o
PIT ustawodawca wskazał, że podatnik będzie mógł przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego kwotę odpowiadającą 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym do jego złożenia albo z korekty zeznania, jeżeli została ona dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego.
- Z tego przepisu wynika, że 1 proc. zobowiązania podatkowego będą mogli przekazać tylko ci podatnicy, którzy nie skorzystali z ulgi mieszkaniowej i u których wystąpił podatek należny do zapłaty już w momencie składania zeznania podatkowego lub złożyli korektę w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego - tłumaczy Grzegorz Grochowina.
Dodaje, że w innym przypadku warunek określony w art. 45c ust. 1 pkt 2 nie zostałby spełniony.
Krzysztof Nowicki, ekspert z Kancelarii Prawniczej Magnusson, zwraca uwagę, że z art. 45 ust. 1 pkt 3 wynika zaś, że terminem do złożenia deklaracji PIT-39 (rozliczenie sprzedaży nieruchomości) jest zawsze 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
1 proc. w PIT-39
Od 2009 roku podatnicy będą mogli przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego także 1 proc. swojego zobowiązania podatkowego obliczonego od dochodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
Grzegorz Grochowina zwraca uwagę, że sytuacja wydaje się skomplikowana w przypadku podatników, którzy pierwotnie nie przekazali 1 proc. w związku z możliwością skorzystania z ulgi mieszkaniowej, a którzy następnie nie spełnili wymogów skorzystania z takiej ulgi i w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości nie wydali środków pochodzących z tej sprzedaży na inny cel mieszkaniowy.
- Zgodnie z ustawą o PIT takie osoby są zobowiązane do złożenia korekty zeznania podatkowego i zapłaty podatku - podaje ekspert z Doradztwa Podatkowego KPMG.
Natomiast Paweł Sylwestrzak, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Salans, podkreśla, że w art. 45c znowelizowanej ustawy o PIT ustawodawca wskazał, że podatnik będzie mógł przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego kwotę odpowiadającą 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania rocznego, w tym zeznania PIT-39 obejmującego dochody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości. W zeznaniu PIT-39 została przewidziana stosowna rubryka na przekazanie 1 proc. podatku.
- Nie każdy składający zeznanie PIT-39 będzie jednak uprawniony do przekazania podatku - ostrzega Paweł Sylwestrzak.
Dodaje, że zgodnie z art. 45c ustawy o PIT możliwe jest przekazanie 1 proc. podatku wynikającego m.in. z korekty zeznania podatkowego, jeżeli korekta została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego. A zatem podatnik, który sprzeda nieruchomość i zadeklaruje wstępnie, że wykorzysta uzyskane środki na inny cel mieszkaniowy, lecz w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży nieruchomości mieszkalnej nie przeznaczy pieniędzy na ten cel i po tym okresie złoży korektę zeznania PIT-39, nie będzie uprawniony do przekazania 1 proc. podatku ze skorygowanego zeznania na rzecz wybranej organizacji, gdyż korekta będzie dokonana już po terminie dwumiesięcznym, wskazanym w art. 45c ustawy o PIT.
- Możliwość przekazania w zeznaniu PIT-39 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego należy ocenić pozytywnie. Szkoda tylko, że uprawnienie to nie będzie przysługiwało wszystkim składającym PIT-39 - stwierdza Paweł Sylwestrzak.
Ograniczony 1 proc.
Osoby, które w okresie dwóch lat nie przekażą uzyskanego przychodu na cele mieszkalne i złożą korektę deklaracji, nie będą mogły przekazać 1 proc. podatku należnego organizacji pożytku publicznego.
- Możliwość przekazania 1 proc. podatku będą miały wyłącznie osoby, które złożą korektę do 30 czerwca roku, w którym złożono pierwotną deklarację - podkreśla Krzysztof Nowicki.
Jego zdaniem w praktyce takie sformułowanie przepisów oznacza, że wysokość kwoty, która zostanie przekazana organizacjom pożytku publicznego z tytułu zbycia nieruchomości, została znacząco ograniczona, gdyż najprawdopodobniej wiekszość podatników będzie chciała skorzystać z dwuletniego okresu na wykorzystanie ulgi mieszkaniowej.
Podobnie uważa Agnieszka Szuper, starszy konsultant w ITA Doradztwo Podatkowe, która w rozmowie z nami wyjaśnia, że w znowelizowanej ustawie o PIT wprowadzono nowe zasady dotyczące opodatkowania zysku ze sprzedaży nieruchomości. W zależności od daty nabycia nieruchomości mogą być zastosowane trzy odmienne regulacje. Jedna z nich, ulga mieszkaniowa, dotyczy nieruchomości nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r. Dochód ze sprzedaży takich nieruchomości podatnicy będą rozliczać raz do roku w nowym formularzu PIT-39. Z uwagi na fakt, że formularze te należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości, po raz pierwszy zostaną one złożone w urzędach skarbowych w 2010 roku. Druki nowych formularzy zawierają rubryki umożliwiające przekazanie 1 proc. z naszego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.
- Oznacza to, że część z płaconego przez nas podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości zostanie przekazana na organizację pożytku publicznego - mówi Agnieszka Szuper.
Dodaje, że warunkiem przekazania 1 proc. podatku zgodnie z przepisami ustawy o PIT będzie zapłata nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego całości podatku z niego wynikającego.
Zauważa też, że jednym z założeń konstrukcji ulgi mieszkaniowej jest jednak obowiązek przekazania na cele mieszkaniowe przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości w terminie dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie. Jeżeli środki, co do których podatnik zadeklarował przeznaczenie ich na cele mieszkaniowe, nie zostaną na nie przeznaczone, należy dokonać stosownej korekty zeznania PIT-39 i zapłacić podatek wraz z odsetkami. Korekty zeznania dokonuje się również na formularzu PIT-39, zaznaczając pole korekta. Jako że jest to formularz tożsamy z pierwotnie składanym, możliwe będzie przekazanie po raz kolejny 1 proc. płaconego podatku.
Wprowadzenie dwuletniego okresu na przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe spowoduje jednak, że pierwsze korekty zeznania PIT-39 będą składane dopiero w 2012 roku.
- Nie można zatem wykluczyć, że do tego czasu uregulowania dotyczące zarówno ulgi mieszkaniowej, jak i zasad przekazywania 1 proc. podatku mogą ulec poważnym zmianom - podsumowuje Agnieszka Szuper.
Już w zeznaniu za 2008 rok będzie można przekazać 1 proc. podatku w korekcie. Warunkiem wpłaty 1 proc. z korekty jest poprawienie zeznania w ciągu dwóch miesięcy. Osoby, które będą korygować PIT-39 po upływie dwóch lat, 1 proc. podatku nie wskażą.
/
Inne