statystyki

JPK: Dane podatnika jak na widelcu

27.12.2016, 07:45; Aktualizacja: 27.12.2016, 07:48

Od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie firmy będą musiały co miesiąc przesyłać do urzędu skarbowego ewidencję VAT w formacie jednolitego pliku kontrolnego. Wszystkie zaś firmy będą musiały dostosować ewidencję VAT do nowych wymogów.

Małe i średnie

Dane z ewidencji VAT w formacie JPK trafią po raz pierwszy do fiskusa od małych i średnich firm do 27 lutego 2017 r. (za styczeń).

Chodzi o przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: zatrudniali średniorocznie pomiędzy 10 a 249 pracowników oraz osiągali roczny obrót netto w wysokości pomiędzy 2 mln a 50 mln euro lub suma aktywów ich bilansu sporządzona na koniec jednego z tych lat wyniosła pomiędzy 2 mln a 43 mln euro.

Niektórzy przedsiębiorcy nadal mają wątpliwości dotyczące tych kryteriów. W przepisach mowa o tym, że powinny być one spełnione w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Wskazywano, że skoro przepisy o JPK weszły w życie 1 lipca 2016 r. (objęły wtedy duże firmy), to status przedsiębiorcy na potrzeby JPK należy ustalić właśnie na ten dzień, biorąc pod uwagę wskaźniki dla lat 2014–2015.

Z takim podejściem nie zgadza się Przemysław Grzanka, starszy konsultant w dziale doradztwa prawnopodatkowego w PwC. Podkreśla, że status firmy powinien być określany po zakończeniu każdego roku obrotowego, a nie na moment wprowadzenia przepisów o JPK. Dla małych i średnich firm prowadzących ewidencję VAT oznacza to, że muszą brać pod uwagę wskaźniki z lat obrotowych 2015 i 2016 .


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • PracownikMiesiąca(2017-01-25 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    nas już od lipca przepis obowiązuje. I nawet nie wiem, kiedy tych kilka miesięcy z JPK Infinite zleciało. Nie jest tak źle jak się wydawało na początku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane