statystyki

NSA: Odliczenie w podatkach szybsze niż w księgach

autor: Jakub Pawłowski12.12.2016, 16:00
Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że spółka mogła zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodu dopiero wtedy, gdy zostanie nimi faktycznie i definitywnie obciążona

Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że spółka mogła zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodu dopiero wtedy, gdy zostanie nimi faktycznie i definitywnie obciążonaźródło: ShutterStock

Przepisy ustawy o rachunkowości nie mają zastosowania dla określenia momentu, w którym podatnik może rozpoznać u siebie koszt podatkowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

To jeden z licznych wyroków potwierdzających, że prawo podatkowe i bilansowe są względem siebie autonomiczne. Przepisy o rachunkowości określają prawidłowy sposób prowadzenia ksiąg, a nie to, jak należy ujmować koszty do celów podatkowych.

Sprawa dotyczyła dużej spółki telekomunikacyjnej, której działalność wymagała dostępu do określonego zakresu częstotliwości radiowych. Spółka zawarła umowę z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej i zarezerwowała – za opłatą – interesujące ją pasmo.

Chciała zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Była przekonana, że opłata za zarezerwowanie częstotliwości spełnia wszystkie przesłanki wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jest bowiem bezdyskusyjnie związana z jej działalnością zarobkową jako operatora telekomunikacyjnego i służy osiągnięciu przez nią przychodu.

Spór dotyczył tego, w którym momencie można zaliczyć te wydatki do kosztów. Spółka tłumaczyła, że nie jest w stanie jednoznacznie przyporządkować kosztów opłaty do konkretnych przysporzeń, które osiągnie w dłuższej perspektywie. Była więc przekonana, że należy je traktować jako koszty pośrednie, które – w świetle art. 15 ust. 4d ustawy o CIT – są potrącane w dacie ich poniesienia.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane