statystyki

NSA: Odliczenie w podatkach szybsze niż w księgach

autor: Jakub Pawłowski12.12.2016, 16:00
Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że spółka mogła zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodu dopiero wtedy, gdy zostanie nimi faktycznie i definitywnie obciążona

Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że spółka mogła zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodu dopiero wtedy, gdy zostanie nimi faktycznie i definitywnie obciążonaźródło: ShutterStock

Przepisy ustawy o rachunkowości nie mają zastosowania dla określenia momentu, w którym podatnik może rozpoznać u siebie koszt podatkowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

To jeden z licznych wyroków potwierdzających, że prawo podatkowe i bilansowe są względem siebie autonomiczne. Przepisy o rachunkowości określają prawidłowy sposób prowadzenia ksiąg, a nie to, jak należy ujmować koszty do celów podatkowych.

Sprawa dotyczyła dużej spółki telekomunikacyjnej, której działalność wymagała dostępu do określonego zakresu częstotliwości radiowych. Spółka zawarła umowę z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej i zarezerwowała – za opłatą – interesujące ją pasmo.

Chciała zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Była przekonana, że opłata za zarezerwowanie częstotliwości spełnia wszystkie przesłanki wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jest bowiem bezdyskusyjnie związana z jej działalnością zarobkową jako operatora telekomunikacyjnego i służy osiągnięciu przez nią przychodu.

Spór dotyczył tego, w którym momencie można zaliczyć te wydatki do kosztów. Spółka tłumaczyła, że nie jest w stanie jednoznacznie przyporządkować kosztów opłaty do konkretnych przysporzeń, które osiągnie w dłuższej perspektywie. Była więc przekonana, że należy je traktować jako koszty pośrednie, które – w świetle art. 15 ust. 4d ustawy o CIT – są potrącane w dacie ich poniesienia.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane