Ruszyła baza z wiążącymi informacjami akcyzowymi (WIA) wydawanymi przez wyznaczoną do tego Izbę Celną we Wrocławiu. Z dokumentami można się zapoznać na stronie internetowej: www.icwroclaw.pl.
Wyszukiwarka działa podobnie jak ta z interpretacjami podatkowymi na stronie Ministerstwa Finansów (sip.mf.gov.pl). WIA są również wiążące dla organów podatkowych.
Są one udzielane w zakresie klasyfikacji według Nomenklatury Scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych. Może ją uzyskać każdy podmiot zainteresowany taką informacją.
O WIA można się ubiegać już od 1 stycznia 2015 r., ale do wczoraj wrocławska izba otrzymała zaledwie 35 wniosków. W bazie pojawiły się na razie trzy odpowiedzi. Wszystkie dotyczą napoju alkoholowego składającego się m.in. z wody, cukru, alkoholu etylowego, koncentratu owocowego i aromatu. Według deklaracji wnioskodawcy wyrób będzie sprzedawany jako lody z dodatkiem alkoholu, w formie płynnej (niezamrożonej) w opakowaniach w postaci podłużnych saszetek. Różnić się będzie jedynie kolorem i stężeniem alkoholu.
We wszystkich trzech przypadkach został on zakwalifikowany jako „Pozostałe napoje spirytusowe” (kod nomenklatury scalonej 22089069).
Wydanie informacji akcyzowej nie wymaga uiszczenia żadnych opłat. Może ona być jednak pobierana za badania lub analizy wykonywane przez laboratoria celne (o ile rozpatrzenie wniosku tego wymaga). Takie badania mogą być jednak kosztowne.