Czy podatnicy mogą liczyć na jakąś pomoc ze strony resortu finansów przy wypełnianiu PIT za ubiegły rok?

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy ekspertów w rozliczeniu dochodu, w kwietniu Ministerstwo Finansów zorganizuje trzy dyżury telefoniczne. Pracownicy ministerstwa będą odpowiadać m.in. na pytania dotyczące rozliczenia przez internet i nowych możliwości związanych z tym najszybszym sposobem przesłania rocznej deklaracji. Będzie też można rozwiać wątpliwości dotyczące podatków od osób fizycznych, od dochodu z zagranicy, od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz podatków dotyczących kapitałów pieniężnych. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi opublikujemy na stronie internetowej.

A jak w akcji PIT będą pomagać urzędnicy skarbowi?

W urzędach skarbowych zaplanowano dodatkowe dwa dni pracy – w pierwszą i ostatnią sobotę kwietnia. Ponadto 28 i 29 kwietnia oraz 2 maja urzędy skarbowe będą pracowały dłużej. O szczegółach wydłużonych godzin pracy zdecydują naczelnicy poszczególnych urzędów, którzy dostosują je do potrzeb danego regionu. W akcji nie biorą udziału jedynie wyspecjalizowane urzędy skarbowe.

Czy spotkania i szkolenia dla podatników są równie popularne jak w latach ubiegłych?

Jak co roku urzędy skarbowe organizują spotkania informacyjne dla mieszkańców i przedsiębiorców. Eksperci podatkowi spotykają się z zainteresowanymi osobami także w siedzibach organizacji charytatywnych i ośrodkach pomocy dla osób niepełnosprawnych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej swojego urzędu.